Acil servise başvuran akut iskemik inme hastalarında albümin, prealbümin, kan glukozu düzeyi ile vücut kitle indeksi ve beslenme arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between albumin, prealbumin, blood glucose levels, body mass index and nutrition in acute ischemic stroke patients admitting to the emergency department.
- Tez No: 879863
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KAYA, DOÇ. DR. YEŞİM İŞLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı acil servise başvuran akut iskemik inme hastalarında albümin, prealbümin, kan glukozu düzeyi ile vücut kitle indeksi (VKİ) ve beslenme arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine 15.02.2022 ile 15.02.2023 tarihleri arasında başvuran, ek olarak akut iskemik inme tanısı olan 18 yaş üstü 250 vaka incelendi. Tüm hastalar Olgu Rapor Formu, Mini Nutrisyonel Değerlendirme (MNA) ve Modifiye Rankin Skoru (MRS) ile değerlendirildi. Bulgular: Araştırmada değerlendirilen vakaların yaş ortalamalarının 70,10±11,28, vakaların 128'inin (%51,2) erkek olduğu, VKİ ortalamalarının 28,20±4,47 olduğu bulundu. MNA sonuçlarına göre iskemik inme olgularının 105'inde (%42) malnütrisyon riski, 11'inde (%4,4) malnütrisyon olduğu değerlendirildi. Akut iskemik inme olgularının 21'inde (%8,4) ise mortalite olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Aims: The aim of this study is to investigate the relationship between albumin, prealbumin, blood glucose levels, body mass index and nutrition in acute ischemic stroke patients admitted to the emergency department. Material and Methods: In the study, 250 cases over the age of 18 who were admitted to Bursa Yüksek Ihtisas Training and Research Hospital Emergency Service between 15.02.2022 and 15.02.2023 and were additionally diagnosed with acute ischemic stroke were examined. All patients were evaluated with the Case Report Form, Mini Nutritional Assessment (MNA) and Modified Rankin Score (MRS). Results: It was found that the average age of the cases evaluated in the study was 70.10±11.28, 128 of the cases (51.2%) were male, and their average BMI was 28.20±4.47. According to the MNA results, 105 (42%) of the ischemic stroke cases were evaluated to be at risk of malnutrition and 11 (4.4%) were considered to be malnutrition. Mortality was found in 21 (8.4%) of the acute ischemic stroke cases.