Van kedilerinde ultrasonografi ile böbrek boyutlarının ölçümü ve polikistik böbrek hastalığının insidansının araştırılması
Measurement of kidney dimensions by ultrasonography and investigation of the incidence of polycystic kidney disease in Van cats
- Tez No: 879864
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMALİ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma van kedilerinde ultrasonugrafi ile böbrek boyutlarının ölçümü ve polikistik böbrek hastalığının insidansının araştırılması amacıyla yapıldı. Çalışmanın hayvan materyalini, farklı yaş, farklı cinsiyet ve farklı göz renklerine sahip 80 adet Van kedisi oluşturdu. Hayvanların genel klinik muayeneleri yapıldıktan sonra, ultrasonografi cihazı ile sağ ve sol böbrek ölçümleri (böbrek uzunluğu, böbrek yüksekliği, böbrek genişliği, böbrek hacmi, böbrek korteks uzunluğu, böbrek medulla uzunluğu, abdominal aort ve resitive indeks) yapıldı. Elde edilen bulgular değerlendirilmek üzere kaydedildi. Kedilerde sağ ve sol böbrek USG ile muayene edilerek, polikistik böbrek hastalığı olup olmadığı araştırıldı. Farklı yaş gruplarına ait kedilerin yapılan böbrek ölçümlerinde, hem sağ hem de sol böbrekte ölçümlerin gruplar arası istatistiksel açıdan farklılıklar gösterdiği belirlendi. Bu değerlerin genelde 1. gruptan 4. gruba doğru gidildikçe artış gösterdiği ve yaşa göre böbrek boyutlarında değişiklik olduğu görüldü. Aort çapı ve böbrek resistive indeks değerlerinin ise gruplar arası karşılaştırmalarında istatistiki açıdan önemli değişimlerin olmadığı gözlendi. Ayrıca farklı yaş gruplarında cinsiyet ve göz renklerine göre yapılan ölçümlerin istatistiksel olarak farklılık göstermediği tespit edildi. Bu çalışmada Van kedilerde sağ ve sol böbrek USG ile incelenmiş, hiçbir kedide Polikistik böbrek hastalığı varlığı tespit edilmemiştir. Sonuç olarak; bu çalışmada ilk defa Van kedilerinde ultrasonografi ile polikistik böbrek hastalığının varlığı araştırıldı, çalışmaya dâhil edilen Van kedilerinde hastalığa rastlanmadığı, Van kedilerinde hastalık insidansının çok düşük olduğu belirlendi. Ayrıca bu çalışma ile Van kedilerinde, farklı yaş, cinsiyet ve göz renklerine göre ultrasonografik muayene ile normal böbrek boyutlarının ölçümü tespit edildi. Yaş gruplarına göre böbrek boyutlarının değiştiği, ancak cinsiyet ve göz renklerinin böbrek boyutlarına etkisinin olmadığı sonucuna varıldı
Özet (Çeviri)
This study was conducted to measure kidney sizes by ultrasonography and to investigate the incidence of polycystic kidney disease in Van cats. The animal material of the study was 80 Van cats of different ages, different genders and different eye colors. After the general clinical examination of the animals, right and left kidney measurements (kidney length, kidney height, kidney width, kidney volume, kidney cortex length, kidney medulla length, abdominal aort and resistive index) were made with an ultrasonography device. The findings obtained were recorded for evaluation. The right and left kidneys of the cats were examined with USG and it was investigated whether there was polycystic kidney disease. In the kidney measurements of cats belonging to different age groups, it was determined that the measurements in both the right and left kidneys showed statistical differences between the groups. It was observed that these values generally increased from the 1st to the 4th group and there were changes in kidney sizes according to age. It was observed that there were no statistically significant changes in the intergroup comparisons of aortic diameter and renal resistivity index values. In addition, it was determined that the measurements made according to gender and eye colors in different age groups did not differ statistically. In this study, the right and left kidneys of Van cats were examined with USG, and no polycystic kidney disease was detected in any of the cats. In conclusion; In this study, for the first time, the presence of polycystic kidney disease was investigated in Van cats by ultrasonography. It was determined that the disease was not found in Van cats included in the study and the incidence of the disease in Van cats was very low. In addition, in this study, normal kidney sizes were measured by ultrasonographic examination in Van cats according to different ages, genders and eye colors. It was concluded that kidney sizes increased according to age groups, but gender and eye colors had no effect on kidney sizes.