Sosyokültürel uyum ve psikolojik sıkıntı: Suriyeli sığınmacı örneği
Socio-cultural adjustment and psychological trouble: The example of Syrian refugee
- Tez No: 879871
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SERAP KOÇAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göçmen ve Mülteci Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan bir olgu olarak göç, bireylerin yaşamlarına devam etmek ve yaşadıkları olumsuzluklardan kurtulma noktasında aldıkları zorunlu bir karardır. Bu karar, göç edilen ülkedeki ya da bölgedeki kültüre de uyum sağlamayı beraberinde getirmektedir. Sosyokültürel uyum, göç edilen ülkenin sosyal hayatı, kültürel dokusu, kuralları ve yaşantı biçimine uyum sağlama sürecidir. Bu sürecin sağlıklı bir şekilde çözümlenmemesi bazı olumsuz çıktılara neden olmaktadır. İlgili olumsuzluklar içinde göçmenlerin ruh sağlığında yaşanan sorunlar ön plana çıkabilmektedir. Çalışmada Suriyeli katılımcılar üzerinden sosyokültürel uyum ve psikolojik sıkıntı arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmaya 163 kadın ve 57 erkek olmak üzere toplam 220 kişi katılmıştır. Katılımcılara içerisinde bilgilendirilmiş gönüllü onam formu, kişisel bilgi formu, Psikolojik Sıkıntı Ölçeği ve Sosyokültürel Uyum Ölçeği'nin olduğu anket uygulanmıştır. Elde edilen bulgularda katılımcıların sosyokültürel uyum ve psikolojik sıkıntı düzeyleri yaş, maddi durum, göç süreci ve sonrasına dair deneyim ve düşüncelerine göre farklılık göstermektedir. Korelasyon analizi sonucunda sosyokültürel uyum boyutları ile psikolojik sıkıntı arasında negatif yönde, düşük düzeyde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Bunun yanında kişisel ilgi alanları ve toplumsal katılım, ekolojik ve çocuk sayısının psikolojik sıkıntıyı yordamada anlamlı parametreler olarak görülmüştür. Elde edilen bulgular sosyokültürel uyumun göçmenlerin psikolojik sağlığı üzerindeki etkileri göstermesi açısından değerlidir. Uzmanların sosyokültürel uyum sürecinde göçmen bireylerle yürütecekleri çalışmalarda göz önüne almaları gereken parametreler de çalışmanın çıktıları arasında değerlendirilebilir. Çalışma sonuçları göçmen sağlığı ve toplum sağlığı arasındaki ilişkilere ışık tutması nedeniyle ev sahibi toplum için olası riskleri de sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Migration, as a phenomenon that occurs for various reasons, is a necessary decision made by individuals to continue their lives and get rid of the negativities they experience. This decision also involves adapting to the culture of the country or region of immigration. Sociocultural adaptation is the process of adapting to the social life, cultural texture, rules and lifestyle of the country of immigration. Failure to resolve this process in a healthy way causes some negative outcomes. Among the related negativities, problems in the mental health of immigrants may come to the fore. This study aimed to examine the relationships between sociocultural adaptation and psychological distress through Syrian participants. A total of 220 people, 163 women and 57 men, participated in the study conducted for this purpose. A survey including an informed consent form, personal information form, Psychological Distress Scale and Social-Cultural Adaptation Scale was administered to the participants. The findings show that the sociocultural adaptation and psychological distress levels of the participants vary according to their age, financial situation, experiences and thoughts about the migration process and its aftermath. As a result of the correlation analysis, negative, low-level significant relationships were found between sociocultural adaptation dimensions and psychological distress. In addition, personal interests and social participation, ecological and number of children were seen as significant parameters in predicting psychological distress. The findings obtained are valuable in terms of showing the effects of sociocultural adaptation on the psychological health of immigrants. The parameters that experts should consider in their studies with immigrant individuals during the sociocultural adaptation process can also be considered among the outputs of the study. The study results shed light on the relationships between immigrant health and public health, thus presenting possible risks for the host society.