Sosyokültürel uyum ve kültürel zeka ilişkisi uluslararası öğrenciler üzerine bir araştırma
The relationship between sociocultural adaptation and cultural intelligence a study on international students
- Tez No: 869244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Kocaeli'deki yabancı uyruklu öğrenciler üzerinde kültürlerarası uyum ile kültürel zeka arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Buna göre sosyokültürel uyum ile kültürel zeka arasındaki ilişki anketler aracılığıyla ölçülmüştür. Örneklemi Kocaeli'de ikamet eden, yükseköğrenim gören 309 öğrenci oluşturmuştur. Öğrenciler, Wilson'ın Gözden Geçirilmiş Sosyokültürel Uyum Ölçeği, Demes ve Geeraert'in Kısa Psikolojik Uyum Ölçeği ve Earley ve Ang'ın Kültürel Zeka Ölçeği'ni içeren üç anketi tamamlamışlardır. Analiz IBM SPSS 29 programı ile yapılmıştır. Normallik testi, Bağımsız Değişken T-testi, Tek Yönlü Varyans ANOVA testi ve Korelasyon analizi yapılmıştır. Analizler sonucunda kültürel zeka ile kültürlerarası uyum arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Bireyin kültürel zekası ne kadar yüksekse kültürlerarası uyum sürecinin o kadar iyi geçeceği varsayılmaktadır. Ayrıca kültürel zekanın alt boyutları olan üst bilişsel kültürel zeka, bilişsel kültürel zekai motivasyonel kültürel zeka ve savranışsal kültürel zeka ile sosyokültürel uyum ve psikolojik uyum arasındaki korelasyon ilişkisi incelenmiş, ve aralarında anlamlı bir ilişkinin varlığı kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between sociocultural adaptation and the cultural intelligence among the foreign students in Kocaeli. Accordingly, measured the relationship between socio-cultural adaptation and cultural intelligence through questionnaires. The sample consisted of 309 of subjects studying higher education, residing in Kocaeli. Subjects are about to complete three questionnaires that includes Wilson's Revised Sociocultural Adaptation Scale, Demes and Geeraert's Brief Psychological Adaptation Scale and Earley and Ang's Cultural Intelligence Scale. The analysis was made with the IBM SPSS 29. Normality, Independent Variable T-test, One-Way ANOVA and Correlation analysis were performed. As a result of the analysis, it was seen that there was a significant relationship between cultural intelligence and cross-cultural adaptation. It is assumed that the higher the cultural intelligence of the individual, the better the cross-cultural adaptation process will go. In addition, the correlation between the subdimensions of cultural intelligence, namely metacognitive cultural intelligence, cognitive cultural intelligence, motivational cultural intelligence and behavioral cultural intelligence, and sociocultural adaptation and psychological adaptation, was examined, and the existence of a significant relationship between them was proven.