COVİD-19 hastalarında karboksihemoglobin ve oksihemoglobinin rolü
The role of carboxyhemoglobin and oxyhemoglobin in COVID-19 patients
  1. Tez No: 879879
  2. Yazar: SEMA BELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAMAN KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmamızda acil servise başvuran COVID-19 enfeksiyonu tanısı alan hastaların kan gazında karboksihemoglobin ve oksihemoglobin düzeylerinin hastalık sürecini öngörmedeki yeri araştırılmıştır. Bu parametrelerin hastalığın klinik seyri ve prognozu hakkında etkili olup olamayacağının gösterilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda 31.12.2020-01.04.2021 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran COVID-19 enfeksiyonu tanısı almış 18 yaş ve üzerindeki 405 hasta tarandı. Semptomları hafif olarak değerlendirilen, vitalleri stabil olan 179 hasta kan gazı analizi yapılmadığı için araştırmadan çıkarıldı. Dahil etme kriterlerini sağlayan 271 hasta araştırmaya dahil edilmiştir. Çalışma tek merkezli, retrospektif kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya dahil edilen 271 hastanın yaş ortalaması 65.0 ±17.8 idi ve hastaların %51.7'si kadındı. Durumu ciddi olan hastaların yaş ortalamaları Hafif/Orta olanlara göre daha yüksekti(p0,05).
Özet (Çeviri)
In our study, the role of carboxyhemoglobin and oxyhemoglobin levels in the blood gas of patients diagnosed with COVID-19 infection admitted to the emergency department in predicting the disease process was investigated. It was aimed to show whether these parameters can be effective on the clinical course and prognosis of the disease. In our study, 405 patients aged 18 years and older with a diagnosis of COVID-19 infection admitted to the Emergency Department of Mersin University Hospital between 31.12.2020-01.04.2021 were analyzed. A total of 179 patients with mild symptoms and stable vitals were excluded from the study because blood gas analysis was not performed. A total of 271 patients who met the inclusion criteria were included in the study. The study was a single-center, retrospective cross-sectional study. The mean age of the 271 patients included in the study was 65.0 ±17.8 years and 51.7% were female. The mean age of patients with severe condition was higher than those with mild/moderate condition (p0.05).