Hastanelerde elektronik sağlık kayıtlarının kullanımın değerlendirilmesi
Evaluation of the use of electronic health records in hospitals
  1. Tez No: 879888
  2. Yazar: SİMGE KAMALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL ÇINAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırmada, kamu ve özel hastanelerde görev yapmakta olan yönetici ve hekimler arasında Elektronik Sağlık Kayıtları (ESK)'nın uygulanması ve benimsenmesine yönelik değerlendirmelerin karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Buna göre İzmir ilinde bulunan HIMSS-EMRAM kriterleri doğrultusunda dijitalleşme seviyesi 7 ve 6 olan iki kamu hastanesi ve bir özel hastane belirlenmiştir. Araştırmacı tarafından hastanelerde görev yapan 40 yönetici ve 162 hekime yüz yüze görüşme yönetimi kullanılarak, 32 sorudan oluşan bir soru kağıdı uygulanmıştır. Bağımsız kategorik değişkenler arasında ilişki olup olmadığı Ki-Kare testi ile incelenmiş olup Ki-Kare beklenen değer varsayımı sağlanamadığı durumlarda ise 2x2 tablolarda Fisher's Kesin (Exact) Ki-Kare Testi ve nxm tablolarda ise Freeman-Halton Fisher's Kesin (Exact) Ki-Kare testi kullanılmıştır. Sürekli değişkenler açısından gruplar arası farklılıkların değerlendirilmesinde ise Mann Whitney-U testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; kamu ve özel hastanelerdeki katılımcıların hastanemizde ESK programını finanse etmek için yeterli kaynak bulunmamaktadır konusundaki değerlendirmeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür (U=3237,50;p
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to comparatively examine the evaluations of managers and physicians working in public and private hospitals regarding the implementation and adoption of Electronic Health Records (EHR). Accordingly, two public hospitals with a digitalization level of 7 and 6 in line with the HIMSS-EMRAM criteria and one private hospital in Izmir province were identified. A questionnaire consisting of 32 questions was applied by the researcher to 40 managers and 162 physicians working in the hospitals using face-to-face interviews. The relationship between the independent categorical variables was examined with the Chi-Square test, and in cases where the Chi-Square expected value assumption was not met, Fisher's Exact Chi-Square test was used in 2x2 tables and Freeman-Halton Fisher's Exact Chi-Square test was used in nxm tables. Mann Whitney-U test was used to evaluate the differences between groups in terms of continuous variables. As a result of the analysis, it was found that there was a statistically significant difference between the evaluations of the participants in public and private hospitals that there were not enough resources to finance the ESK program in our hospital (U=3237.50;p