Sınıf öğretmenlerinin yazma sürecinde öğrencilere geribildirim verme tercihlerinin incelenmesi
Investigation of primary school teachers' preferences for giving feedback to students during the writing process
- Tez No: 879910
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELALETTİN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin yazma sürecinde öğrencilere geribildirim verme tercihlerini belirlemektir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji (olgubilim) kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Konya ili merkez ilçelerinde, 2023-2024 öğretim yılında devlet okullarında sınıf öğretmeni olarak görev yapan 34 öğretmen oluşturmaktadır. Veriler literatür araştırmaları sonuncunda araştırmacı tarafından düzenlenen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile yüz yüze görüşmelerle toplanmıştır. Görüşmeler esnasında ses kaydı alınarak veriler yazıya eksiksiz aktarılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizi yapılarak tema ve alt temalar oluşturulmuştur. Çalışmadaki verilerin analizi sonucunda yazma sürecinde sınıf öğretmenlerinin; geribildirim kavramını genellikle düzeltme, ölçme ve değerlendirme, kontrol ve pekiştirme temaları altında tanımladıkları; geribildirim verme konusunda çoğunlukla yeterli oldukları; geribildirimin çoğunluğunun sürekli kullandığı; geribildirim kullanma sıklığını ve zamanını en çok yeterli zamanın olmaması, öğrenci sayısı ve müfredatla ilgili durumların etkilediği; yazma boyutlarından en çok biçim, imla kuralları ve noktalama işaretlerine, en az ise anlatım, dilbilgisi ve biçime (estetik ve yazı karakteristiği) geribildirim verdikleri; öğrenci, öğretim programı, ortam ve veli ile ilgili durumların geribildirim vermeyi zorlaştırdığı; öğrencilerin geribildirimlere verdikleri tepkilerin genel olarak olumlu olduğu ve öğretmen beklentilerini genellikle karşıladığı; olumlu performansa yönelik olarak yazılı geribildirimde yazılı ifadeleri ve hazır ifadeleri kullandıkları; olumsuz performansa yönelik olarak yazılı geribildirimde düzeltmeye/gelişmeye yönelik ifadeleri, çizimlerin ve yazılı ifadeleri kullandıkları; olumlu performansa yönelik olarak sözlü geribildirimde yazıya yönelik ifadeleri, öğrenci kişiliğine yönelik ifadeleri daha çok kullandıkları; olumsuz performansa yönelik olarak sözlü geribildirimde öğrenci kişiliğine yönelik ifadeleri, yazıya yönelik ifadeleri ve yazıyı geliştirmeye yönelik ifadeleri kullandıkları; olumlu performansa yönelik olarak beden dili ile geribildirimde daha çok göz ve yüz hareketlerini içeren mimikleri, baş ve el hareketlerini içeren jestleri ve öğrencinin başına dokunma gibi teması kullandıkları; olumsuz performansa yönelik olarak beden dili ile geribildirimde daha çok yüz, göz ve kaş hareketlerini içeren mimikleri, bazen de baş hareketlerini içeren jestleri kullandıkları; öğrencilerde fazla etki yarattığı için olumlu geribildirimleri daha fazla kullanmayı tercih ettikleri sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the preferences of classroom teachers in giving feedback to students in the writing process. Phenomenology, one of the qualitative research methods, was used in the study. The study group of the research consists of 34 teachers working as classroom teachers in public schools in the central districts of Konya province in the 2023-2024 academic year. The data were collected through face-to-face interviews with a semi-structured interview form organized by the researcher as a result of literature research. Audio recordings were taken during the interviews and the data were fully transcribed. The data obtained from the interviews were content analyzed and themes and sub-themes were formed. As a result of the analysis of the data in the study, the classroom teachers generally defined the concept of feedback under the themes of correction, measurement and evaluation, control and reinforcement in the writing process; they were mostly competent in giving feedback; most of the feedback was used continuously; the frequency and time of using feedback is mostly affected by the lack of sufficient time, the number of students and the curriculum; among the writing dimensions, they give feedback mostly on form, spelling rules and punctuation and least on expression, grammar and style (aesthetics and writing characteristics); the situations related to students, curriculum, environment and parents make it difficult to give feedback; students' reactions to feedback were generally positive and generally met teacher expectations; they used written expressions and prepared expressions in written feedback for positive performance; they used correction/improvement expressions, drawings and written expressions in written feedback for negative performance; in verbal feedback for positive performance, they used more expressions about writing and expressions about student personality; in verbal feedback for negative performance, they used expressions about student personality, expressions about writing and expressions about improving writing; In body language feedback for positive performance, they mostly used gestures including eye and facial movements, gestures including head and hand movements, and contact such as touching the student's head; in body language feedback for negative performance, they mostly used gestures including face, eye and eyebrow movements, and sometimes gestures including head movements; and they preferred to use positive feedback more because it had more impact on students.