Automated microfluidic platform with syringe pumps
Şırınga pompalı otomatik mikroakışkan platformu
  1. Tez No: 879932
  2. Yazar: İSMAİL TERKEŞLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez, otomatik kontrol edilen bir platform içine mikroakışkan teknolojisini entegre ederek diferansiyel kolorimetrik pH ölçümünde yenilikçi bir yaklaşım sunmaktadır. Bu yenilik, endüstriyel uygulamalardaki sürekli sıvı analizi için önemli bir ilerleme anlamına gelmektedir. Sistemin genel işlevselliği için hayati önem taşıyan tutarlı akış hızları ve kesin karışım oranlarını garanti eden, şırınga pompasına dayalı yeni bir enjeksiyon yöntemi önerilmektedir. Bu araştırmanın temel bir bileşeni, pasif bir mikserin tasarımı, üretimi ve karakterizasyonudur. Çalışmanın bu aşaması, 3B Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) simülasyonlarının doğrulanması ile güçlendirilmiştir. Otomatik mikroakışkan sisteminin pH analizi yapabilmesi için özel bir optik algılama sistemi de entegre edilmiştir. Sistemin dinamik performansını analiz etmek, geliştirmek ve doğrulamak için elektrik devre analojisinden yararlanılmıştır. Bu analoji, hem SPICE simülasyonları hem de deneyler aracılığıyla kapsamlı bir şekilde karşılaştırılmış ve doğrulanmıştır. Bu incelemelerin sonucunda, dalgalanma içermeyen bir sıvı akışı oluşturulmuş ve güvenilir ve tekrarlanabilir pH ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation introduces a novel approach in differential colorimetric pH measurement by integrating microfluidic technology within an automated platform. This innovation signifies a considerable advancement for continuous liquid analysis of industrial applications. A novel sample injection method with precision syringe pump, is proposed to guarantee consistent flow rates and precise mixing ratios that is critical for the system's overall functionality. A crucial part of this research involves the design, construction, and evaluation of a passive micromixer. This phase of the study is enhanced by the confirmation of 3D Computational Fluid Dynamics (CFD) simulations. Following this, the development and arrangement of a specialized optical sensing system enables the customization of the automated microfluidic system for specific use in pH analysis. To analyze, improve, and validate the dynamic performance of the overall system, the research employs an electrical circuit analogy. This analogy is thoroughly explored through both SPICE simulations and experimental trials. The outcomes of these investigations confirm the system's ability to maintain fluctuation-free flow, leading to accurate and reliable pH measurements.