Konsolidasyon sırasında killi zeminlerin mikro yapısındaki değişiklikler
The Changes in the micro-structure of the clayey soil during the consolidation process
  1. Tez No: 87995
  2. Yazar: ENVER KILINÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ Konsolidasyon Sırasında Killi Zeminlerin Mikro Yapısındaki Değişiklikler Enver KILINÇ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ JEOLOJİ ANABİLİM DALI Danışman : Yrd. Doç. Dr. Hasan ÇETİN Yıl :1999, Sayfa: 60 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Hasan ÇETİN Jüri : Prof. Dr. Aziz ERTUNÇ Jüri : Yrd. Doç. Dr. Mustafa LAMAN Bu yüksek lisans tezi çalışmasının amacı, konsolidasyon işlemi sırasındaki yükleme kademelerinden sonra zeminin dokusundaki değişikliklerin belirlenmesidir. Bu amacı gerçekleştirmek için laboratuvar ortamında hazırlanan zeminden elde edilen zemin numuneleri üzerinde oedometre deneyi yapılarak bir ön basınç grafiği elde edildi, ve zeminin hacimsel sıkışma katsayısı ile sıkışma indisi hesaplandı. Aynı zamanda deney devam ederken 18 kg (3.670 kg/cm2) yük aşamasında belirli zaman aralıklarında mikrometre okumaları alınarak log zaman ve karekök zaman grafikleri çizilerek karekök zaman grafiğinden konsolidasyon katsayısı hesaplandı. Ön basınç grafiğindeki konsolidasyon eğrisini kapsayacak şekilde 0, 1, 4, 10, 15, 20, 30, 60 ve 100 kg (0, 0.200, 0.810, 2.040, 3.060, 4.070, 6.110, 12.220 ve 20.371 kg/cm2) yük kademelerinde 9 adet zemin numunesi 24 saat yük altında tutulduktan sonra aletten çıkartılarak fırında kurutuldu. Zemin numuneleri kil özelliğinden dolayı ince kesit yapımı sırasında su ile temas edip dağıtabileceğinden sertleştirildi. Ancak yinede dağılmanın önüne gecikmediğinden, ince kesitten vazgeçilerek parlak kesitler hazırlandı. Bu parlak kesitler üsten aydınlatmalı mikroskop altında incelenerek her bir yük kademesi için tane yönlenmeleri ölçüldü ve kesitlerin uygun alanlarından fotoğraflar çekildi. Tane yönlenmelerinin ölçüm sonuçlarından ve fotoğraflardan anlaşıldığına göre 30 kg (6.1 10 kg/cm2) yük aşamasına kadar önemli bir doku değişikliğinin tespit edilemediği, ancak 60 ve 100 kg (12.220 ve 20.371 kg/cm2) yük aşamalarında zemin tanelerinin uzun eksenlerinin yatayla çok düşük açılar yaptığı anlaşılmaktadır. Anahtar Kelimeler : Zemin, Doku, Konsolidasyon, Parlak Kesit, Yönlenme.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS The Changes In The Micro-Structure Of The Clayey Soil During The Consolidation Process Enver KILINÇ DEPARTMENT OF GEOLOGY INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Ass. Prof. Dr. Hasan ÇETİN Year.1999, Pages: 60 Jury : Ass. Prof. Dr. Hasan ÇETİN Jury : Prof. Dr. Aziz ERTUNÇ Jury : Ass. Prof. Dr. Mustafa LAMAN The purpose of this MSc Thesis is to determine changes in the fabric of a soil after loading stages during its consolidation process. For this purpose an oedometer consolidation test was performed on the soil sample prepared in the laboratory and coefficient of volumetric compressibility and compression index were calculated using preconsolidation pressure graph. At the same time as the consolidation process progressed at 18 kg (3.670 kg/cm2) loading stage the dial gage readings were recorded for certain time intervals, log time and square root time graphs were plotted then the coefficient of consolidation was calculated using square root time graph. From the same soil 9 samples were loaded under 0, 1, 4, 10, 15, 20, 30, 60 and 100 kg (0, 0.200, 0.810, 2.040, 3.060, 4.070, 6.110, 12.220 ve 20.371 kg/cm2) for 24 hours which correspond same values of preconsolidation pressure curve. Samples were dried at 105 C for 24 hours. They are hardened to prevent to be dispersed by water during thin section preparation. But polished blocks were produced instead of thin sections because of dispersion was not prevented. These sections were studied under the lighted microscope, grain orientations measured for each loading stage, photographs were taken from suitable areas of sections. The fabric change couldn't be determined until 30 kg (6.1 10 kg/cm2) loading stage according to the results of measurements on the photographs. It is observed that long axis of soil grains make low angels with the horizontal plane at the 60 and 100 kg (12.220 ve 20.371 kg/cm2) loading stages. Key Words : Soil, Fabric, Consolidation, Polished Blocks, Orientation II