Şekil değiştirme hızının konsolidasyon davranışı üzerindeki etkisi
The Effect of strain rate on the consolidation behaviour
- Tez No: 79177
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. KUTAY ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
ÖZET Terzaghi'nin klasik konsolidasyon teorisi 1923 yılında yayınlandığından bu yana killi zeminlerin tek-boyutlu sıkışma davranışının daha iyi anlaşılması için araştırmalar sürdürülmektedir. Son yıllarda bu konuda gerçekleştirilen araştırmalar arasında doğal killer için efektif gerilme - şekil değiştirme - şekil değiştirme hızı arasındaki tekil bir ilişki olduğunu göstermeyi amaçlayan çalışmalar dikkat çekmektedir (Leroueil, vd., 1985). Bu çalışmanın ilk aşamasında, Istanbul Alibey Barajı sahasından değişik derinliklerden alınan ve baraj dolgusunun kademeli inşaasından dolayı farklı yükleme koşullarına maruz kalmış olduğu bilinen örnekler üzerinde değişik tipte konsolidasyon deneyleri yapılarak, bu killi zeminin konsolidasyon davranışının tekil bir a'y - sv - ev modeli ile tanımlanabilmesi olasılığı araştırılmıştır. Araştırma sırasında iki farklı deney düzeneği kullanılarak 3 farklı tipte deney gerçekleştirilmiştir. Bunlar sırasıyla Standart Ödometre, Krip ve Sabit Deformasyon Hızlı deneylerdir. Standart Ödometre deneylerinde 2/1 artış oranlı yükleme kademeleri uygulanmış ve her bir kademede 48 saat süre ile beklenmiştir. Krip deneylerinde zemin numuneleri ilk olarak arazide bulundukları derinlik üzerlerinde bulunan düşey efektif jeolojik yük değerine kadar 2/1 yük artış oranı ile kademe kademe yüklenmiş, her kademede 48 saat süre ile beklenmiştir. Efektif jeolojik yük altında 48 saat beklendikten sonra ise arazideki yüklenme şartlarına uygun yük artış adımları kullanılarak uzun süre beklemeli krip aşamasına geçilmiştir. Sabit deformasyon hızlı deneylerde deneye başlamadan iki farklı deformasyon hızı seçilmiş ve deneyler bu iki farklı hız değerinde özel bir konsolidasyon hücresi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deney sonuçlarının grafiksel değerlendirilmesinden, incelenen zemin için tekil bir a'v - sv - ev ilişkisinin geçerli olabileceği sonucuna varılmıştır. Bu çalışmanın ikinci aşamasında ise Gibson-Lo (1961) modeli çalışılmıştır. Bu amaçla ilk olarak yöntemin uygulanabilmesi için gerekli üç parametre (a, b, X/b) hem laboratuar deney sonuçları kullanılarak hem de arazi oturma okumaları kullanılarak tespit edilmiş ve ölçülen değerler yöntem kullanılarak hesaplanan oturma - zaman davranışı ile karşılaştırılmıştır. Son olarak ise laboratuar sonuçları kullanılarak bulunan parametrelerden yararlanılarak arazideki zemin tabakalarının davranışı için bir tahmin yapılmaya çalışılmış ve sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Beginning with Terzaghi's Classical Theory of Consolidation published in 1923, many researchers have made significant contributions to the understanding of the one-dimensional compression of clayey soils. Some of the most notable recent achievements in clay compression research involve defining a unique stress-strain- strain rate relationship (Leroueil, vd., 1985) In the first phase of this experimental research, different types of consolidation tests are performed on a series of soil samples recovered from the foundation layers of Alibey Dam which were known to be subjected to different loading histories during the staged construction of the dam, and the validity of the a'y - ev - ev model was investigated. The laboratory tests performed included standard staged loading oedometer, constant rate of strain (CRS) and creep tests. During the standard oedometer test, 2/1 incremental staged loading is used and 48 hrs. consolidation period is allowed for at each stage. During the creep tests, the samples are staged loaded up to the effective overburden pressure as in the standard tests, then the loading is increased in stages in accordance with the loading steps imposed during the construction and long term creep deformations are allowed for at each loading stage. CRS tests are conducted at two predetermined loading rates. An overall evaluation of the results of all three types of tests have indicated that a unique ov - ev - ev relationship might be valid for the compression behavior of the clay under investigation. In the second stage of the investigation, the Gibson-Lo (1961) model is attempted to be used for predicting time dependent compression of Alibey clay. For this purpose the three soil parameters (a, b, X/b) included in this model are first determined from the results of laboratory tests and also from field settlement records, and settlements computed in each case are compared with the recorded values. Then, the parameters determined from laboratory tests are used to predict field settlements and the results are compared with measured values.