Yeni bir .net tabanlı scada editör yazılımı geliştirilmesi
Development a new .net based scada editor software
  1. Tez No: 879950
  2. Yazar: ALİ ALAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Otomasyon alanında Siemens'in“Simatic WinCC”ve Schneider Electric'in“EcoStruxure™ Geo SCADA Expert”gibi yazılımlar, endüstriyel otomasyon sistemlerinde uzun yıllardır geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından tercih edilmektedir. Bu SCADA programları, endüstriyel cihazların kontrolünü sağlama, veri toplama, izleme ve raporlama gibi kritik işlemlerde etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak, bu üst düzey yazılımları kullanabilmek genellikle yüksek lisans ücretleri ödemeyi gerektirmektedir. Lisans ücretleri, kurulum maliyetleri ve eğitim gereksinimleri bu tip yazılımları kullanmayı düşünen şirketler için önemli bir mali yük olabilmektedir. Bu durum, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için finansal bir zorluk oluşturmaktadır. Alternatif olarak, düşük maliyetli SCADA çözümleri arayışındaki işletmeler için daha ekonomik seçenekler düşünülebilir. Bu tür çözümler, bütçe kısıtlamalarına rağmen endüstriyel otomasyonun temel gereksinimlerini karşılamak için tasarlanmıştır. Yüksek performans, kullanıcı dostu arayüz ve uygun maliyetli lisans modelleri gibi özellikleri içeren bu yazılımlar, daha küçük ölçekli işletmelerin de etkili bir şekilde endüstriyel otomasyon avantajlarından yararlanmalarına olanak tanımaktadır. Bu çalışmada, bu yazılımlara alternatif olarak kullanılabilecek düşük maliyetli bir editör programı geliştirilmiştir. Bu editör programı, daha düşük lisans ücretleri ile şirketlerin bütçe dostu bir çözüm elde etmelerine olanak tanımaktadır. Yazılımın dikkat çeken özellikleri arasında yapay zeka desteği ve görüntü işleme bulunmaktadır. Yazılım, endüstriyel cihazların kontrolü için gerekli olan çeşitli bileşenleri içermektedir. Bu, kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun özel kontrol ve izleme araçları oluşturmalarına olanak tanımaktadır. Raporlama yetenekleri, kullanıcılara süreçleri izleme ve analiz etme konusunda detaylı bilgiler sağlamaktadır. Geliştirilmeye devam eden bu yazılım, gelecekteki aşamalarda, yapay zeka modunun geliştirilmesi, haberleşme protokol sayısının arttırılması ve script yeteneklerinin iyileştirilmesi ile güçlendirilecektir. Bunun yanı sıra, kullanıcı geri bildirimleri ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda yazılımın sürekli olarak güncellenmesi amaçlanmaktadır. Kullanıcı deneyimini artırmak için arayüz tasarımı ve kullanılabilirlik üzerinde de çalışmalar yapılacaktır. Yazılımın güvenilirliğini artırmak amacıyla güvenlik protokolleri güçlendirilecek ve performans optimizasyonları gerçekleştirilecektir. Ayrıca, yazılımın farklı platformlarda sorunsuz çalışabilmesi için çapraz platform desteği sağlanacak ve entegrasyon yetenekleri geliştirilecektir. Tüm bu iyileştirmelerle, yazılımın sektördeki rekabet gücünü ve kullanıcı memnuniyetini artırmak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the field of automation, software such as Siemens'“Simatic WinCC”and Schneider Electric's“EcoStruxure™ Geo SCADA Expert”have been preferred by a wide range of users in industrial automation systems for many years. These SCADA programs are effectively utilized in critical operations such as controlling industrial devices, data collection, monitoring, and reporting. However, being able to utilize these high-level software solutions often entails paying substantial licensing fees. Licensing fees, installation costs, and training requirements can pose a significant financial burden for companies considering the use of such software. This situation particularly presents a financial challenge for small and medium-sized enterprises. Alternatively, more economical options may be considered for businesses in search of low-cost SCADA solutions. These types of solutions are designed to meet the fundamental requirements of industrial automation despite budget constraints. Featuring characteristics such as high performance, user-friendly interfaces, and cost-effective licensing models, these software solutions enable smaller-scale enterprises to effectively harness the benefits of industrial automation. In this study, a low-cost editor program that can be used as an alternative to these software solutions has been developed. This editor program allows companies to obtain a budget-friendly solution with lower licensing fees. Noteworthy features of the software include artificial intelligence support and image processing. The software encompasses various components necessary for controlling industrial devices, enabling users to create custom control and monitoring tools tailored to their needs. Its rich reporting capabilities provide users with detailed insights for monitoring and analyzing process performance. This software, which is continuously under development, will be enhanced in future stages through the advancement of its artificial intelligence mode, the increase in the number of communication protocols, and the improvement of scripting capabilities. Additionally, it is intended to update the software continuously based on user feedback and technological advancements. Efforts will also be made to improve the interface design and usability to enhance user experience. To increase the reliability of the software, security protocols will be strengthened, and performance optimizations will be carried out. Furthermore, cross-platform support will be provided and integration capabilities will be developed to ensure the software operates seamlessly across different platforms. With all these improvements, the goal is to enhance the software's competitive edge in the industry and increase user satisfaction.