Volterra serileri ile sistemlerin frekans boyutunda analizi için .net tabanlı web arayüzü tasarımı
Design of .net based web interface for systems analysis in frequency domain with volterra series
  1. Tez No: 270358
  2. Yazar: SEZGİN KAÇAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sistemlerin incelenirken birçok sınıfa ayrılırlar. Bu incelemeler yapılırken farklı sınıflar için farklı analiz metotları kullanılır. Bu metotlardan birisi de doğrusal olmayan sistemlerin analizini frekans boyutunda gerçekleştiren Volterra serileri metodudur. Bu metot ile doğrusal olmayan sistemlerin frekans boyutundaki karşılıkları olan frekans cevabı fonksiyonları elde edilerek sistem davranışlarının analizi gerçekleştirilir.Bu tez çalışmasında öncelikle sistemlerin sınıflandırılmasından ve doğrusal olmayan sistem davranışlarından bahsedilmiştir. Ardından Volterra serileri metodu için geliştirilmiş yeni bir algoritma otomatikleştirilerek MATLAB GUI ile bir kullanıcı arayüzü oluşturulmuştur. Son olarak oluşturulan bu arayüz bazı örnek sistem modelleri için ASP.NET ve MATLAB Web Figure kullanılarak web ortamına taşınmıştır. Her iki arayüz için de örnek bir sistem modelinin frekans cevabı sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Systems are analysed under many different classes while they are being examined. During these analysises, different analysis methods are used for different system classes. One of these methods is the Volterra series method which performs non-linear systems analysis in frequency domain. With this method, frequency response functions, the frequency domain equivalent of non-linear systems, are obtained and the analysis of behaviours of systems are performed.In this thesis, firstly, the classification of systems and behaviours of non-linear sytems has been mentioned. And then, a new algorithm developed for Volterra series method has been automated and a user interface has been created by MATLAB GUI. Finally, the created interface has been adapted to web environment for some sample system models by ASP.NET and MATLAB Web Figure. Frequency response results of an example system model have been obtained for both of the interfaces.