Şırnak, Siirt, Hakkari ve Van illerinin farklı yöntemlerlekuraklık analizi
Drought analysis of Şırnak, Siirt, Hakkari and Van provinces with different methods
  1. Tez No: 879974
  2. Yazar: MEHMET SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dünyada meydana gelen küresel ısınma ve iklim değişikliklerinden dolayı dünya genelinde kuraklık etkisi giderek artmaktadır ve bu konuyla ilgili birçok bilimsel çalışma yapılmaktadır. Ülkemizde de yapılan çalışmalara bakıldığında kuraklık etkisi açıkça görülmektedir. Bu çalışmada da birbirine komşu olup farklı coğrafi bölgelerde bulunan Şırnak, Siirt illeri ile Hakkari ve Van illerinin farklı yöntemlerle kuraklık analizi yapılmıştır. Bu illerin sınırları içerisinde bulunan toplam 7 meteorolojik istasyondan yararlanılmış ve 3 farklı meteorolojik kuraklık indisi hesaplanmıştır. Standartlaştırılmış Yağış İndisi (SYİ), Ondalıklar Kuraklık İndisi (OKİ), Keşif Kuraklık İndisi (KKİ) metotlarıyla illerin yıllara göre kurak yıl sayıları ve kuraklık şiddetleri belirlenmiştir. 12 aylık periyotlarda yapılan analiz sonuçlarına göre; bütün istasyonların bulunduğu il ve ilçelerin tamamı kuraklıktan etkilenmiştir. Çoğu istasyonda, özellikle 2000 yılından sonra ki yıllarda kurak yıl sayısının fazla olduğu görülmüş ve genel olarak kurak yıl sayıları nemli yıl sayılarından fazla olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca istasyonların bulunduğu il ve ilçelerin tamamında aşırı ve şiddetli kurak geçen yılların görüldüğü tespit edilmiştir. Bundan dolayı da bu yerlerde ileride meydana gelebilecek aşırı kuraklıklara karşı tedbirlerin alınması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the global warming and climate changes occurring in the world, the drought effect is increasing worldwide and many scientific studies are carried out on this subject. When we look at the studies conducted in our country, the drought effect is clearly seen. In this study, drought analysis of the provinces of Şırnak, Siirt, Hakkari and Van, which are neighboring each other and located in different geographical regions, was carried out with different methods. A total of 7 meteorological stations within the borders of these provinces were utilized and 3 different meteorological drought indices were calculated. Standardized Precipitation Index (SPI), Deciles Index(DI), Reconnaissance Drought Index(RDI) methods were used to determine the number of dry years and drought severity of the provinces by years. According to the results of 12-month periods analysis; all provinces and districts where all stations are located are affected by drought. In most of the stations, especially in the years after 2000, it was observed that the number of dry years was high and it was concluded that the number of dry years was generally higher than the number of humid years. In addition, it was determined that extreme and severe dry years were observed in all provinces and districts where the stations are located. Therefore, it was concluded that measures should be taken against extreme droughts that may occur in these places in the future.