İklim değişikliği ve turizm konularına yönelik sistematik literatür taraması
Systematic literature review on climate change and tourism issues
- Tez No: 879976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ATAR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Küresel ısınma ile birlikte dünyamızdaki canlıların ve doğanın büyük ölçüde zarar görmeye başladığı görülmekte olup, doğa kaynaklı ve insan kaynaklı nedenler ile iklim değişikliği meydana geldiği görülmektedir. Söz konusu kaynaklar sonucunda oluşan İklim değişikliğinin hava kirliliği, su kaynaklarının azalması, ozon tabakasının delinmesi gibi etkileri olduğu ve bu etkilerin tarım, enerji, sağlık , turizm ve daha birçok alanda farklı ve ciddi sonuçlara neden olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada da iklim değişikliğinin turizm alanında ne gibi sonuçlar doğurduğu, konu ile ilgili hangi çalışmalar yapıldığı ve bu çalışmalar sonunda hangi bulgulara ulaşıldığı incelenerek analiz edilmiştir. Çalışmada belirlenen anahtar kelimeler ile turizm alanında Dergi Park ve TRDizin veri tabanlarında sistematik ve derinlemesine tarama yapılarak konuya ilişkin Türkçe araştırma makaleleri toplanmıştır. Bu sayede iklim değişikliği ve turizm arasındaki ilişkinin anlaşılmasına katkı sağlanmış olup konu ile ilgili yapılacak çalışmalar için eksiklikler analiz edilmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It has been observed that living creatures and nature in the world have started to be damaged to a great extent with global warming, and climate change occurs due to natural and human-induced causes. It is a well known fact that climate change as a result of these sources has effects such as air pollution, reduction of water resources, depletion of the ozone layer and these effects cause different and serious consequences in agriculture, energy, health, tourism and many other fields. This study analyzes the consequences of climate change in the field of tourism, which studies have been conducted on the subject and which findings have been reached as a result of these studies. With the keywords identified in the study, Turkish research articles on the topic have been collected by conducting a systematic and in-depth search in Dergi Park and TRDizin databases in the field of tourism. By this means, this study contributes to the understanding of the relationship between climate change and tourism, gaps have been analyzed and suggestions have been made on the issue for future studies.