Unesco dünya miras alanlarının iklim değişikliği uyum kapasitelerinin belirlenmesi ve sürdürülebilir turizm uygulamaları ile geliştirilmesi: Türkiye örneği
Determination of climate change adaptive capacities of unesco world heritage sites and capacity building with sustainable tourism practices: The case of Türkiye
  1. Tez No: 929040
  2. Yazar: AYŞE SELİN DÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA MEYDAN UYGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu araştırmanın amacı; Türkiye'deki UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kayıtlı alanların iklim değişikliği uyum kapasitelerinin mevcut durumunun belirlenmesi ve bu alanların iklim değişikliği uyum kapasitelerinin geliştirilmesine yönelik sürdürülebilir turizm uygulamalarının belirlenerek model önerisi sunmaktır. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak, UNESCO tarafından dünya miras alanlarına yönelik olarak hazırlanan iklim değişikliği ile ilgili raporlar doküman analizi yöntemi ile incelenmiştir. Alan araştırması ise iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada,“kültürel/doğal miras ve iklim değişikliği”konularında uzmanlar ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilerek Türkiye'deki UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kayıtlı alanların iklim değişikliği uyum kapasitelerinin mevcut durumu ortaya konmuştur. Alan araştırmasının ikinci aşamasında ise“iklim değişikliği ve sürdürülebilir turizm”konularında uzmanlar ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilerek dünya miras alanlarının iklim değişikliği uyum kapasitelerinin geliştirilmesine yönelik sürdürülebilir turizm uygulamaları ile ilgili veriler elde edilmiştir. Veri toplama sürecinde ilk olarak, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve UNESCO Türkiye Dünya Miras Komitesi ile iletişime geçilerek konunun uzmanları ile görüşmeler gerçekleştirildikten sonra kartopu örnekleme yöntemi ile farklı kurumlardan ve üniversitelerden uzmanlar ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler nitel veri analiz programı“MAXQDA”ile analiz edilmiştir. Sürdürülebilir turizm uygulamalarına yönelik elde edilen veriler ise“zihin haritası”yönteminden yararlanılarak görselleştirilmiştir. Analiz sonucu elde edilen bulgular, Türkiye'nin coğrafi konumu sebebiyle UNESCO dünya miras alanları ve çevrelerinin iklim değişikliğine karşı kırılganlık düzeyinin yüksek olduğunu göstermektedir. Özellikle sıcaklık artışları, değişen yağış modelleri ve aşırı hava olaylarının bu alanlar üzerinde ciddi tehditler oluşturduğu tespit edilmiştir. Sürdürülebilir turizm uygulamalarının ise bu tehditlere karşı önemli bir uyum stratejisi sunduğu belirlenmiştir. Veri analizi sonucu elde edilen bulgular kapsamında dünya miras alanlarının iklim değişikliğine uyum kapasitelerinin geliştirilmesine yönelik katılımcı odaklı sürdürülebilir turizm yönetişim modeli önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the current status of the climate change adaptative capacities of the sites registered in the UNESCO World Heritage List in Turkey and to determine sustainable tourism practices for the building adaptive capacities of these sites and to propose a model. For this purpose, firstly, the reports on climate change prepared by UNESCO for world heritage sites were analysed by document analysis method. The field research was carried out in two stages. In the first stage, in-depth interviews were conducted with experts on 'cultural/natural heritage and climate change' and the current status of the climate change adaptative capacities of the sites registered on the UNESCO World Heritage List in Turkey was revealed. In the second stage of the field research, in-depth interviews were conducted with experts on 'climate change and sustainable tourism' and data on sustainable tourism practices for the building adaptive capacities of world heritage sites were obtained. In the data collection process, firstly, the Ministry of Culture and Tourism, the Ministry of Environment, Urbanisation and Climate Change and the UNESCO World Heritage Committee of Turkey were contacted and interviews were conducted with the experts of the subject, and then interviews were conducted with experts from different institutions and universities by snowball sampling method. The data obtained were analysed with the qualitative data analysis programme“MAXQDA”. The data obtained on sustainable tourism practices were visualised using the 'mind map' method. The findings obtained as a result of the analysis show that UNESCO world heritage sites and their surroundings are highly vulnerable to climate change due to Turkey's geographical location. In particular, it has been determined that temperature increases, changing precipitation patterns and extreme weather events pose serious threats to these areas. It has been determined that sustainable tourism practices offer an important adaptation strategy against these threats. Within the scope of the findings obtained as a result of the data analysis, a participant-oriented sustainable tourism governance model has been proposed to building climate change.adaptive capacities of world heritage sites.