Dispositions of ELT senior class students towards intercultural communicative competence
İngiliz dili eğitimi son sınıf öğrencilerinin kültürlerarası iletişim yetisine yönelik eğilimleri
- Tez No: 879982
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KIZILTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı İngiliz Dili Eğitimi son sınıf öğrencilerinin kültürlerarası iletişim yetisine yönelik eğilimlerini araştırmaktır. Bu çalışmada, Türkiye'nin farklı bölgelerinde İngiliz Dili Eğitimi son sınıfı okuyan öğrencilerin kültürlerarası iletişim yetisine yönelik eğilimleri incelenmiştir. Araştırma TÜİK bölge birimleri sınıflandırması dikkate alınarak 12 farklı bölgede uygulanmıştır. TÜİK bölge birimleri nüfus, coğrafya, bölgesel kalkınma planları, temel göstergeler ve sosyo-ekonomik faktörler dikkate alınarak İstanbul, Batı Marmara, Ege, Doğu Marmara, Batı Anadolu, Akdeniz, Orta Anadolu, Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz, Kuzeydoğu Anadolu, Ortadoğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu olarak sınıflandırılmıştır. Örneklem grubu 2023- 2024 eğitim öğretim yılında Türkiye'nin on iki bölgesinde farklı şehirlerde bulunan İngiliz Dili Eğitimi son sınıf öğrencileridir. Örneklem grubuna 89 kadın ve 33 erkek son sınıf öğrencisi dahil edilmiştir. Bu çalışmada sormaca kullanılmıştır. Öğrencilerin kültürlerarası iletişim yetisine yönelik eğilimlerini öğrenmek amacıyla 43 maddeli likert tipi sormaca uygulanmıştır. Kültürlerarası İletişim Yetisi ölçeği (Fantini, 2011) kullanılmıştır. Veriler, SPSS 27 programı ile analiz edilmiştir. İngiliz Dili Eğitimi son sınıf öğrencilerinin kültürlerarası iletişim yetisine yönelik eğilimleri, cinsiyet ve katılım sağladıkları bölge gibi bağımsız değişkenler açısından analiz edilmiştir. Veri analizleri sonucunda ankete katılanların, anketin alt başlıkları olan 'bilgi, tutum, yetenek ve farkındalık' açısından yeterli derecede bilgi, tutum, yetenek ve farkındalık düzeyine sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Cinsiyet açısından 'knowledge, attitudes, ve skills' boyutlarinda erkek ve kadin öğrenciler arasında istatistiksel olarak fark olmadığı, yalnızca kadın öğrencilerin 'awareness' puan ortalamasının erkek öğrencilere göre anlamlı bir şekilde farklı ve yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra, katılımcıların araştırmaya katıldıkları bölgelerin kültürlearası iletişim yetilerine etki etmediği analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the dispositions of ELT senior class students towards intercultural communicative competence. In this study, dispositions of ELT senior class students studying in different regions of Türkiye are analyzed. The research is applied in 12 different regions taking into account the TÜİK classification of regional units. TÜİK regional units are classified as Istanbul, Western Marmara, Aegean, Eastern Marmara, Western Anatolia, Mediterranean, Central Anatolia, Western Black Sea, Eastern Black Sea, Northeastern Anatolia, Middle Eastern Anatolia, Southeastern Anatolia by taking into account population, geography, regional development plans, basic indicators and socio-economic factors. The sample group is the ELT senior class students who study in different cities in twelve regions of Türkiye in the 2023- 2024 academic year. 89 female and 33 male senior students are included in the sample group. Survey method is used in this study. Students are given a likert type questionnaire with 43 items to reveal the dispositions of students towards intercultural communicative competence. Intercultural Communicative Competence scale (Fantini, 2011) is used. The data are analyzed by the SPSS 27 software analysis program. The dispositions of students are analyzed in terms of gender and regions they study in. The findings have revealed participants have a satisfactory level of knowledge, attitude, skill and awareness towards intercultural communicative competence. The results of subscale scores according to gender of participants showed that there is no statistically difference of the 'knowledge, attitude and skills' subscales. On the other hand, the score of 'awareness' subscale of female respondents seems to be significantly higher and different compared to male respondents. Moreover, findings have highlighted that there is no statistically difference according to regions where the participants study in.