Synthesis of triazene and aniline-substituted nlophores via click-type transformations and investigation of their linear/nonlinear optical properties
Triazen ve anilin sübstitüe nloforların klik tipi dönüşümlerle sentezi ve lineer/lineer olmayan optik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 880003
  2. Yazar: FEVZİ CAN İNYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY DENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İt-çek tipi kromoforlar, güçlü molekül içi yük transfer bantları ve yüksek ikinci ve üçüncü dereceden doğrusal olmayan optik özellikleri nedeniyle önem kazanmış ve son yıllarda bu alandaki çalışmalar önemli ölçüde artmıştır. Moleküller bu özelliklerinden dolayı organik ışık yayan diyotlar (OLEDler), güneş pilleri, organik alan etkili transistörler (OFETler) ve doğrusal olmayan optik (NLO) cihazlar gibi optoelektronik alanlarda kullanılmaktadır. D-A-D tipi kromoforlar, klik tipi termal [2+2] siklokatılma ve [2+2] siklokatılma-retroelektrosiklizasyon reaksiyonları ile elde edilebilir. Bu tezde, başlangıçta dialkillenmiş triazen ve anilin sübstitüe alkinler sentezlenecektir. Alkinlerin elektronca fakir olan DDQ ile termal [2+2] siklokatılma reaksiyonları incelenirken, TCNE ve TCNQ ile [2+2] siklokatılma-retroelektrosiklizasyon reaksiyonları üzerinde durulacaktır. Ayrıca, hedef kromoforik yapıların optoelektronik özellikleri UV/Vis spektroskopisi ve teorik çalışmalarla detaylandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Push-pull chromophores have been studied extensively and gained importance throughout the years due to their significant characteristics, such as strong intramolecular charge transfer bands and high second- and third-order optical nonlinearities. These properties make them suitable for application in several areas of optoelectronics, such as organic light-emitting diodes (OLEDs), solar cells, organic field effect transistors (OFETs), and non-linear optical (NLO) devices. Synthesis of D-A-D type chromophores can be achieved by click-type thermal [2+2] cycloaddition and [2+2] cycloaddition-retroelectrocyclization reactions. Dialkylated triazene and aniline-substituted alkynes will be synthesized as the first aim of the thesis. Then, thermal [2+2] cycloaddition and [2+2] cycloaddition-retroelectrocyclization reactions of alkynes with a strong electron acceptors DDQ, TCNE, and TCNQ will be investigated to access target NLOphores. Optoelectronic properties of the target chromophoric structures will be further examined via UV/Vis spectroscopy and computational studies.