RF enerji hasatlama için çok bantlı mikroşerit yama anten tasarımı ve uygulaması
Design and implementation of multiband microstrip patch antenna for RF energy harvesting
  1. Tez No: 880018
  2. Yazar: MUHAMMED SÜZGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CANSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Antenler, enerji hasatlama sistemlerinde büyük öneme sahiptirler. Çok bantlı antenler kullanılarak RF enerji toplama hasatlama sistemleri ile daha fazla enerji toplanması mümkündür. Bu tez çalışmasında, 307 MHz, 1721 MHz ve 5447 MHz frekans bantlarında çalışacak bir mikroşerit anten tasarlanmış ve üretilmiştir. 82.05x104.76x1.60 mm3 boyutlarındaki tasarlanan çok bantlı anten, daha fazla enerji toplamak için optimize edilmiş ve ardından FR4 tabanında gerçekleştirilmiştir. Üretilen çok bantlı mikroşerit antenin geri dönüş kaybı, gerilim duran dalga oranı, sanal ve gerçek empedansları vektör network analizörü ile ölçülmüştür. Çok bantlı anten kazancı 2.02 dBi olarak hesaplanmıştır. Ayrıca, ölçüm sonuçları ile çok bantlı mikroşerit antenin simülasyon sonuçları arasında iyi bir uyum gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, üretilen çok bantlı mikroşerit antenin RF enerji hasatlama devreleri için kullanışlı ve uygun bir anten olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Antennas are of great importance in energy harvesting systems. It is possible to collect more energy with RF energy harvesting systems by using multiband antennas. In this study, a microstrip antenna was designed and fabricated for operation at 307 MHz, 1721 MHz, and 5447 MHz frequency bands. The designed multiband antenna with size of 82.05x104.76x1.60 mm3 was optimized for collecting more energy and then, implemented on FR4 substrate. Return loss, voltage standing wave ratio, imaginary and real impedances of the manufactured multiband microstrip antenna were measured by vector network analyzer. The multiband antenna gain was calculated as 2.02 dBi. Furthermore, a good agreement was noted between the measurement result and simulation result of the multiband microstrip antenna. As a result, it is determined that the produced multiband microstrip antenna is a useful and suitable antenna for RF energy harvesting circuits.