Elektrikli araç şarj tesislerinin dağıtım sisteminin kapasite ve güç kalitesi üzerindeki etkilerinin belirlenmesi
Determination of the impacts of electric vehicle charging facilities on the capacity and power quality of the distribution system
  1. Tez No: 880020
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Küresel çapta artan hava kirliliği ve kaynak kısıtlılığı, ulaşım sektöründe sürdürülebilir ve çevre dostu alternatiflerin aranmasını zorunlu kılmıştır. Bu bağlamda, elektrik enerjisinin verimli kullanımına dayalı“e-mobilite”kavramı öne çıkmış ve elektrikli araçların yaygınlaşması, mevcut elektrik şebekelerinde kapasite ve güç kalitesi sorunlarına yol açmıştır. Bu tez çalışması, e-mobilite şarj uygulamalarının elektrik şebekesi üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışmanın odak noktası, elektrikli araçların şebeke entegrasyonunda ortaya çıkan kapasite ve güç kalitesi sorunlarını belirlemek ve bu sorunlara yönelik çözüm stratejileri sunmaktır. Gerçek uygulamalara yakın test ortamlarında yapılan deneysel analizler sonucunda, bu sorunların nasıl ortaya çıktığı incelenmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur. Tez, e-mobilitenin başarılı entegrasyonunun sağlaması hedefinin, elektrik şebekesi yönetimi için önemli bir unsur olduğunu vurgulamaktadır. Elde edilen bulgular, sürdürülebilir ve verimli enerji yönetimi stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Increasing air pollution and resource limitations globally have made it necessary to seek sustainable and environmentally friendly alternatives in the transportation sector. In this context, the concept of“e-mobility”based on the efficient use of electrical energy has come to the fore, and the spread of electric vehicles has led to capacity and power quality problems in existing electricity networks. This thesis study examines the impacts of e-mobility charging applications on the electricity grid. The focus of the study is to determine the capacity and power quality problems that arise in the grid integration of electric vehicles and to present solution strategies for these problems. As a result of experimental analyzes carried out in test environments close to real applications, how these problems arise has been examined and solution suggestions have been presented. The thesis emphasizes that the goal of ensuring the successful integration of e-mobility is an important element for electricity grid management. The obtained findings contribute to the development of sustainable and efficient energy management strategies.