Çatı uygulamalı bir güneş enerji santralinin farklı yazılımlarda optimizasyon çalışması; Bursa örneği
Optimization study of a roof applied solar power plant in different software; Example of Bursa
  1. Tez No: 786904
  2. Yazar: ABDULLAH TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARİF ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Dünyada artan nüfus, sanayileşme ve yoğun tempo, günden güne daha fazla enerji tüketiminde artışa sebep olmaktadır. Türkiye'nin enerji politikasının temelini fosil yakıtlar oluşturmakla birlikte, fosil kökenli yakıtlarda yanma sonucunda ortaya çıkan sera gazlarından dolayı çevreye olan zararlı etkileri oldukça fazladır. Fosil yakıt rezervlerinin giderek azalması ve bu yönde çıkan ekonomik, fiziki ve psikolojik savaşların, ülkeleri ve insanlığı olumsuz yönde etkilemesinden dolayı, dünyanın enerjiye bakış açısı giderek temiz enerji kaynaklarına doğru yönelmiştir ve ülkemizin günden güne temiz enerji kaynaklarına olan yönelimi artmıştır. Yapılan çalışmada, Bursa ilinin, Nilüfer ilçesi, Kayapa Organize Sanayi Bölgesinde, x:28.830789889101794 boylamında, y:40.177974503610784 enleminde bulunan 1220m2 çatı alanına sahip fabrikanın aylık fatura üzerinden bir yıllık gerçek tüketim verilerine dayanarak hesaplanan 126.176 kWh/yıl enerji ihtiyacını karşılamak adına, Çatı tipi şebekeye bağlı (on Grid) Güneş enerjisi santral sistemi tasarımı yapılmıştır. Yapılan çalışmada, tasarlanan santralin yazılımlar arası sonuçlarını karşılaştırmak adına, PVsol, PVsyst, EzDesinger, HelioScope, PVGIS, olmak üzere beş farklı Güneş enerjisi tasarım ve simülasyon yazılımı kullanarak incelenmiş ve programlar arası farklar ortaya koyulmuştur. Yapılan tasarım sonucunda 167.2 kWp Güneş enerji santrali gücü ön görülmektedir, kullanılan farklı yazılımların hesaplama sonuçlarına göre, santralde üretilecek tahmini yıllık enerji miktarı 162.242 kWh/yıl ila 226.607 kWh/yıl değerleri arasında değiştiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Increasing population, industrialization and intense life pace in the country cause more energy consumption day by day. Besides the fact that the core of Turkey's energy policy consists of fossil fuels, the harmful effects of greenhouse gases resulting from the exploitation of fossil fuels are quite extensive. Due to the gradual decrease in fossil fuel reserves and negative economic, physical, and psychological effects of it on the people and countries, the world's perspective on energy has increasingly been inclining to clean energy sources and aiming towards clean energy sources is still on both trend and demand. They are in Kayapa Organized Industrial Zone in Bursa province, Nilüfer district, longitude x:28.830789889101794, latitude y:40.177974503610784, 1220m2 roof covering owner's factory fee in return for an energy payment of 126.176 kWh/year calculated over one year's actual use, connected to the roof type grid (on Grid) Solar power plant system was designed. The results between the software of the configured and designed power plant were examined on behalf of each other, using five different Solar energy design and simulation software, namely PVsol, PVsyst, EzDesinger, HelioScope, PVGIS, and the differences between the programs were revealed. As a result of the design, a solar power plant power of 167.2 kWp is predicted, according to the calculation results of the different software used, it is seen that the estimated annual energy amount to be produced at the plant varies between 162.242 kWh/year and 226,607 kWh/year.