Farklı ışık şiddetlerinde yetiştirilen soya (Glycıne max L.) bitkisinde bazı enzim miktarının belirlenmesi
Soy grown in different light intensities (Glycine max. L.) determination of the amount of some enzymes in the plant
- Tez No: 880101
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada bitkiler âleminde zengin içeriğiyle öne çıkan soya (Glycine max L.) bitkisi kullanılmıştır. Soya bitkisinin varlığı insanlar tarafından 3-4 bin yıl öncesine kadar bilinmektedir. Protein bakımından oldukça zengin olan soya bitkisinden, süt, yağ, un üretilmekte artan küspesinden bile hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Hem endüstriyel hem de ekonomik değeri olan soya bitkisi 28 gün boyunca, laboratuvar ortamında farklı dalga boylarındaki yedi renk (mor, mavi, mavi yeşil, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı) altında yetiştirilmiştir. 28. günün sonunda hasat edilen örneklerde klorofil, MDA, antosiyanin ve bazı enzim aktivite miktarları ölçülmüştür. Bitkide olumsuz etmenlere karşı belirleyici parametre olarak yer alan klorofil, antosiyanin ve MDA, bitki gelişiminde birbirlerini destekler yönde etkilenmiştir. Bitkide tolerans belirleyici olarak bulunan enzim aktiviteleri de diğer parametreleri destekler miktarda bulunmuştur. Buna göre birim alandan verimli ürünler alabilmek için ışık kalitesi, dayanıklı bitki türleri gibi faktörler bitkinin yetişmesi ve verimli ürün elde edilmesi için önem arz etmektedir. Sonuç olarak kırmızı, turuncu ve sarı renklerin bitki büyüme gelişme ve enzim aktivitelerinde belirleyici tolerans artırıcı etki yaptığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, soy (Glycine max L.), which stands out in the plant world with its rich content, was used the plant was used. The existence of the soy plant was known to humans until 3-4 thousand years ago. From the soy plant, which is quite rich in protein, milk, fat, flour are produced and even the increased pulp is used as animal feed. We measured and investigated some enzyme amounts and color pigments of soybeans, which have both an industrial and economic place, at different wavelengths. In this study conducted in a laboratory environment, we grew a soy plant in a climate cabinet adjusted to a certain temperature and humidity ratio. As a result, we found that enzyme and pigment activities had significant differences in the rank corresponding to the red and yellow wavelength compared to control plants. We think that this study will be a preliminary prescription for researchers who want to see the differences in enzyme activities at different wavelengths of the soy plant in the future.