2014 Kırım İlhakı Sonrası Rusya ve Ukrayna İlişkileri
Relations Between Russia and Ukraine After the Annexation of Crimea in 2014
- Tez No: 880100
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMETALİ KASIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Rusya ile Ukrayna her ne kadar Kiev Kinezliği ile başlayan ortak bir tarih ve kültürel birliğe sahip olsalar da günümüzde iki farklı devlet olarak varlığını sürdürmektedir. Rusya, Ukrayna'yı kendi küçük kardeşi ve doğal sınırlarının bir uzantısı olarak görmesine rağmen bu Ukrayna için geçerli olmamıştır. 1991 yılına kadar SSCB'ye bağlı bir Cumhuriyet olan Ukrayna, SSCB dağıldıktan sonra bağımsız bir devlet olarak ortaya çıkmıştır. Ukrayna dış siyasetinde Rusya, AB ve NATO ile olan ilişkiler en önemli konumda olmuştur. Bağımsızlık sonrası Ukrayna dış politikasında kimi zaman Rusya'ya yakınlaşma şeklinde siyaset izlemiş ve bazen Batı istikametinde politikalar tercih etmiştir. Böylece Ukrayna'da gelgitli ve istikrarsız bir dış politika devam etmiştir. Ukrayna'da 2004 yılında Turuncu Devrim ile başlayan Batı müdahalesi 2014 yılında EuroMaydan olayları ile kendini göstermiştir. Ukrayna'da yaşanan demokratik gelişmeler ve Batıya entegre olma eğilimi ve sürecinin hızlanması Rusya açısından bir tehdit olarak algılanmıştır. Rusya da tüm bu Batı destekli yaşanan olaylara 2014 yılındaki Kırım ilhakı, sonrasında da Donetsk ve Luhansk da iç çatışmalar çıkararak cevap vermiştir. Kırım ilhakından sonra iki devlet arasındaki ilişkilerde oldukça gerilim yaşanmış ve 24 Şubat 2022 yılında Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik sistematik işgal savaşı başlatmasıyla iki devlet arasındaki ilişkiler iyice kopmuştur. Bu çalışma üç bölümden oluşmuş olup öncelikle Rusya ve Ukrayna arasındaki ilişkiler Kırım özelinden başlayarak tarihsel bir serüven içerisinde incelenmiştir. Ardından Sovyet sonrası dönemden Kırım İlhakı'na kadar Rusya ile Ukrayna arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Son olarak Kırım İlhakı sonrası iki devlet arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Ayrıca Rusya ve Ukrayna arasında cereyan eden mücadelelerin sadece bu iki devlet arasında sınırlı kalmayıp günümüzde Rusya ve onun temsil ettiği otoriter rejimler ile ABD'yi de içine alan Batı arasında yaşanan vekâlet savaşına dönme eğiliminde olduğu hipotezi kanıtlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Russia and Ukraine have a common historical and cultural affinity that started with the Kyiv Kinesis, they are considered as two different states today. Although Russia sees Ukraine as its little brother and an extension of its natural borders, this has not been the case for Ukraine. Ukraine, which was a part of the USSR until 1991, emerged as an independent state after the dissolution of the USSR. Relations with Russia, the EU, and NATO have been the most important in Ukrainian foreign policy. After independence, Ukraine in its foreign policy sometimes preferred getting closer to Russia and sometimes favored policies in the Western direction. Thus, an ebb and flow and unstable foreign policy continued in Ukraine. Western involvement in Ukraine, which was believed to have started with the Orange Revolution in 2004, manifested itself with the EuroMaidan events in 2014. The democratic developments in Ukraine and the inclination and acceleration of its integration with the West were perceived as a threat by Russia. Russia responded to all these Western-backed events with the annexation of Crimea in 2014 and later by inflicting civil conflicts in Donetsk and Luhansk. After the Crimea Invasion, there was a lot of tension in the relations between the two states. On February 24, 2022, when Russia started a systematic invasion against Ukraine, the relations between the two states were further severed. This study consists of three parts, firstly, the relations between Russia and Ukraine are examined in a historical exploration, mainly starting with Crimea. Then, the relations between Russia and Ukraine were evaluated from the post-Soviet period until the Crimean Annexation. Finally, the relations between the two states after the Crimean Annexation are discussed. In addition, it has been tried to prove the hypothesis that the struggles between Russia and Ukraine are not limited only between these two states but tend to turn into a proxy war between Russia and the authoritarian regimes it represents, and the West, including the USA.