Façade to fork: Integration of urban farming and solar energy systems in architecture
Cepheden sofraya: Mimarlıkta kentsel tarım ve güneş enerjisi sistemlerinin entegrasyonu
- Tez No: 880103
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK GÜRSEL DİNO, DOÇ. DR. TALAT ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Su, enerji ve gıda ağı kavramı, kaynakları güvence altına almak ve sürdürülebilir talepleri karşılamak için bütünsel çözümlerin önemini vurgulamaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının, özellikle fotovoltaik enerjinin etkili bir şekilde kullanılması ve binaların tarım alanlarına dönüşerek gıda güvenliği sorununun ele alınması, enerji ve gıda üretiminin sürdürülebilirliğini etkilemenin yanı sıra insan yaşam kalitesine olumlu katkıda bulunabilir, enerji verimliliğini artırabilir, sürdürülebilir gıda üretimini teşvik edebilir ve doğal kaynakların daha sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasına yardımcı olabilir. Mimari ölçekte, ölçeklenebilir ve uyarlanabilir güneş enerjisi teknolojilerinin kullanımı ve farklı iklim koşullarına uygun bitki türlerinin mimariye entegrasyonu gibi farklı tasarım stratejileri keşfedilmelidir. Bu amaçla, alternatif bina tasarımlarının, PV sistemlerinin ve bitki türlerinin keşfi sırasında veriye dayalı kararlar almak için tasarım araçları gereklidir. Bu tez, kentsel tarımın ve güneş enerjisi sistemlerinin mimariye entegrasyonunu desteklemek üzere bir tasarım aracı olarak kullanılabilecek bir yaklaşımın geliştirilmesini önermektedir. Bu yaklaşım, farklı tasarım konfigürasyonlarının keşfedilmesine olanak tanıyarak, yapılı çevrenin iklim değişikliğinin etkilerine adaptasyonu ve üzerindeki etkilerinin azaltılması yolunda mimarlar için rehberlik sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of water, energy, and food nexus emphasizes the importance of holistic solutions in securing resources and meeting the demands of sustainability. The effective utilization of renewable energy sources, especially photovoltaic energy, and addressing the food security problem by transforming buildings into agricultural areas have the potential to not only affecting the sustainable production of energy and food, but also can positively contribute to the quality of human life, improve energy efficiency, promote sustainable food production, and use natural resources more sustainably. At the architectural scale, design strategies need to be explored, such as the utilization of scalable and adaptable solar energy technologies and the integration of vegetation suitable to different climatic conditions. For this, design tools are necessary to make data-informed decisions during the exploration of alternative building design concepts, PV systems, and plant species during the design and renovation processes. This thesis proposes an approach that can be implemented as a design tool towards offering guidance for architects on the integration of urban farming and solar energy systems into architecture by enabling the exploration of different design configurations towards adapting and mitigating the effects of climate change on the built environment.