Uçak parçalarının girdap akımları yöntemi ile incelenmesi
Investigation of aircraft parts by eddy current method
- Tez No: 880106
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF EREN GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Havacılık teknolojisinin ilerlemesi, tahribatsız muayene standartlarının da gelişmesini zorunlu hale getirmektedir. Bu bağlamda, yapılan muayenelerin doğruluğu, hızı ve çeşitli malzemeler üzerinde uygulanabilirliği önemli araştırma alanlarından birini oluşturmaktadır. Özellikle test hızı ve doğruluğu açısından önemli avantajlar sunan girdap akımları testi, uçak parçalarının tahribatsız muayenesinde öncelikli olarak tercih edilen yöntemlerden biridir. Bu çalışma, özellikle havacılık sektöründe yoğun mekanik yükler altında bulunan parçaların test edilmesiyle ilgili girdap akımları (eddy current) yöntemini farklı bir bakış açısıyla sunmayı amaçlamaktadır. Girdap akımları test yöntemi detaylı bir şekilde açıklanmış ve yapılmış olan çalışmaların sonuçları aktarılmıştır. Gerçekleştirilen testler sayesinde uçak malzemelerinin iç kısımlarındaki çatlaklar, delikler gibi içsel kusurlar başarıyla tespit edilebilmiştir. Elde edilen test sonuçları, malzemenin iç yapısındaki kusurların konumunu ve boyutunu belirlemede etkin bir başarı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The advancement in aviation technology necessitates the development of non-destructive inspection standards. The accuracy, speed, and applicability across various materials are crucial aspects to be addressed in these inspections. Eddy current testing, which offers significant advantages in terms of testing speed and accuracy, stands as one of the primary methods used in the non-destructive inspection of aircraft components. This study aims to provide a different perspective on the testing of parts subjected to high mechanical loads in the aviation sector using the eddy current method. The eddy current testing method is elaborated upon, and the findings of conducted studies are conveyed. Through these tests, internal defects such as cracks and holes within aircraft materials have been successfully detected. The test results have proven effective in determining the location and size of flaws within the material's internal structure.