Kovid-19 salgınının kadın işgücü üzerindeki etkileri
Kovid-19 salgınının kadın işgücü üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 880120
  2. Yazar: ŞENAY BEYAZYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE DENİZ YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Ülkelerin ekonomik büyümesi ve kalkınması için kadınların işgücüne katılımının önemi büyüktür. Türkiye'de kadın istihdamı için yasal engeller bulunmamakla birlikte, bazı pozitif ayrımcılık politikaları da mevcuttur. Pozitif ayrımcılığa rağmen kadınların işgücüne katılım oranı erkeklere kıyasla düşüktür. Türkiye İstatistik Kurumu 2022 yılı verilerine göre erkeklerde işgücüne katılma oranı %71.4, kadınlarda ise %35.1'dir. Geleneksel cinsiyet rolleri, toplumsal normlar, annelik rolleri, aile içi bakım sorumlulukları ve ev işleri gibi faktörler kadınların işgücüne katılmasını engellemektedir. Kovid-19 salgını, dünya genelinde birçok işletmeyi ve kurumu etkilemiştir. Bu durum, sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte kurumların ve işyerlerinin kapanması gibi bir dizi değişikliği beraberinde getirmiştir. Bu değişiklikler arasında çalışma saatlerinde esneklik, evden/uzaktan çalışma uygulamaları da bulunmaktadır. Bu süreçte alınan tedbirlerin bir sonucu olarak, evden/uzaktan çalışma modeli dünya genelinde birçok ülkede yaygın hale gelmiştir. Evden/uzaktan çalışma modelinin çalışanlarının aileleri ile daha fazla zaman geçirmesi, özellikle kadın çalışanların çocukları ile daha fazla zaman geçirme ve ilgilenme gibi avantajları da bulunmaktadır. Salgın süreciyle birlikte evden/uzaktan çalışmanın önemi artmaktadır. Bu durum kadın istihdamını artırabileceği görüşü desteklemektedir. Bu çalışmada, kovid-19 salgınının kadın işgücü üzerindeki etkisini incelemek üzere 2017–2022 yıllarına ait Türkiye İstatistik Kurumu'nun Hanehalkı İşgücü Anketi mikro verileri kullanılarak incelenmiştir. Ampirik analizlerde probit model kullanılmıştır. Analiz bulguları pandeminin kadın işgücüne katılımını azalttığını gösterirken, evden/uzaktan çalışma ile istihdam oranındaki düşmeyi azalttığını göstermektedir. Dolayısıyla, kadınların evden/uzaktan çalışarak işgücüne dahil olabilmeleri için politikalar ve gerekli yasal düzenlemeler getirilerek, kadının çalışma hayatı iyileştirilmeli ve kadın istihdam oranlarının artırılması desteklenmelidir. Böylece ekonomik kalkınmada önemli bir faktör olan kadın işgücünün daha da artacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The participation of women in the workforce is crucial for the economic growth and development of countries. In Turkey, there are no legal barriers to women's employment, and some affirmative action policies are in place. Despite these measures, women's labor force participation rate is lower than that of men. According to 2022 data from the Turkish Statistical Institute, the labor force participation rate is 71.4% for men and 35.1% for women. Factors such as traditional gender roles, social norms, motherhood roles, family care responsibilities, and household chores hinder women's participation in the workforce. The COVID-19 pandemic has impacted many businesses and institutions worldwide, leading to various changes, including lockdowns and the closure of workplaces. Among these changes are flexible working hours and the adoption of remote/work-from-home practices. As a result of these measures, the remote/work-from-home model has become widespread in many countries. This model offers advantages, such as allowing employees to spend more time with their families, particularly enabling women to spend more time and engage with their children. The importance of remote/work-from-home arrangements has increased during the pandemic, supporting the view that this could boost women's employment. In this study, the impact of the COVID-19 pandemic on women's labor force participation was examined using microdata from the Turkish Statistical Institute's household labor force surveys for the years 2017 to 2022. Probit model was used in the empirical analyses. The analysis findings indicate that the pandemic has reduced women's workforce participation, while remote/work-from-home arrangements have mitigated the decline in employment rates. Therefore, to enhance women's participation in the workforce, policies and necessary legal regulations should be introduced to improve working conditions for women through remote/work-from-home options. It is believed that this will further increase women's workforce participation, an essential factor for economic development.