Vakıf üniversitesi öğrencilerinde çürük, eksik ve dolgulu diş indeksi ve beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of decayed, missing and filled tooth index and nutritional habits in students of foundation university
  1. Tez No: 880133
  2. Yazar: NURŞAH GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YETER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Diş çürükleri yetişkinlerde ve çocuklarda sık görülmesine rağmen önlenebilecek bir sağlık sorunudur. Beslenme alışkanlıkları, ağız ve diş bakımı gibi birçok risk faktörü çürük oluşumunda etkilidir. Bu çalışmanın amacı; Beslenme ve Diyetetik bölümünde öğrenim gören öğrencilerin diş çürük durumunu ve diş çürüğüne sebep olan faktörlerin belirlenmesini sağlamaktır. Çalışmaya 76 üniversite öğrencisi katılmıştır. Öğrencilerin besin tüketimlerinin, ağız ve diş bakımı uygulamalarının ve beden kütle indeksinin çürük, eksik ve dolgulu diş indeksi ile olan ilişkisi değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan bireylere antropometrik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, ağız ve diş bakım uygulamaları ve besin tüketim sıklıklarını içeren bir anket uygulanmıştır. Bireylerin çürük, eksik ve dolgulu diş sayıları belirlenmiş ve sonrasında DMFT indeksi diş hekimi tarafından hesaplanmıştır. Çalışmanın sonucunda katılımcıların DMFT indeks ortalaması 3,39±2,5 olarak bulunmuştur. Diş fırçalama sıklığı (p=0,281), diş hekimine gitme sıklığı (p=0,126), diş ipi kullanımı (p=0,339) ve florürlü diş macunu kullanımı (p=0,444) DMFT indeksi ile istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon göstermemiştir. BKİ artışı ile DMFT indeksi arasında zayıf düzeyde ve negatif, anlamlı olmayan bir korelasyon görülmüştür(r=-0,107; p>0,05). Çalışmaya katılan bireylerin kahve (p=0,039) ve şekerli, meyveli ve çikolatalı yoğurtların (p=0,018) tüketim sıklıkları ile DMFT indeksi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Antikaryojenik özellik gösteren süt ve süt ürünleri ile DMFT indeksi arasında bir ilişki bulunmamıştır. Elde edilen sonuçlara göre kahve ve şekerli, meyveli ve çikolatalı yoğurtları sık tüketen bireylerde çürük görülme sıklığının yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Even though tooth decay is common in adults and children, it is a health problem that can be prevented. Many risk factors such as eating habits, oral and dental care are effective in the formation of caries. The purpose of this study; To determine the dental caries status of students studying in the Department of Nutrition and Dietetics and the factors that cause tooth decay. 76 university students participated in the study. The relationship between the students' food consumption, oral and dental care practices and body mass index and the decayed, missing and filled tooth index was evaluated. A questionnaire was applied to the individuals participating in the study, including their anthropometric characteristics, eating habits, oral and dental care practices and food consumption frequencies. The number of decayed, missing and filled teeth of the individuals was determined and then the DMFT index was calculated by the dentist. As a result of the study, the average DMFT index of the participants was found to be 3,39±2,5. Frequency of tooth brushing (p=0,281), frequency of visiting the dentist (p=0,126), use of dental floss (p=0,339) and use of fluoride toothpaste (p=0,444) did not show a statistically significant correlation with the DMFT index. A weak and negative, non-significant correlation was observed between BMI increase and DMFT index(r=-0,107; p>0,05). A statistically significant relationship was found between the frequency of consumption of coffee (p=0,039) and sugary, fruity and chocolate yoghurts (p=0,018) and the DMFT index of the individuals participating in the study. There is no relationship between milk and dairy products with anticariogenic properties and DMFT index. According to the results obtained, it was found that the incidence of caries was high in individuals who frequently consumed coffee and sugary, fruity and chocolate yoghurts.