Okul öncesi kurumuna devam eden suriyeli çocukların dil ve sosyal-duygusal gelişim düzeyleri-mardin ili örneği
Language and social-emotional development levels of syrian children attending preschool institutions-the case of mardin province
- Tez No: 880142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHSAT SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Okul öncesi dönem çocukların dil, sosyal-duygusal ve diğer gelişim alanlarının en hızlı olduğu dönemdir. Okul öncesi eğitimin amacı da çocukların gelişim alanlarını destekleyerek onları ilkokula hazırlamak ve sosyal hayata adapte olmalarını sağlamaktır. Çocukların erken yaşlarda maruz kaldıkları sosyo-ekonomik, savaş, göç, istismar vb. problemlerden dolayı sosyal- duygusal ve dil gelişimleri risk altındadır. Ülkemize zorunlu göçle gelen ve eğitimlerine okul öncesi kurumlarında devam etmek zorunda kalan Suriyeli çocuklar konuşma, okula ve çevreye uyum sağlama ve iletişim problemleri yaşamaktadırlar. Dil ve sosyal-duygusal gelişim için gerekli olan kazanımların çocuklarca edinilmesi önemlidir. Araştırmada, okul öncesi kurumlarına devam eden Suriyeli çocukların eğitimleri sürecinde dil ve sosyal-duygusal gelişim düzeylerinin okul öncesi öğretmenlerce belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini, Mardin ili Artuklu, Midyat ve Kızıltepe ilçelerinde 2022-2023 öğretim yılında Suriyeli öğrencileri olan okul öncesi öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırma verileri, üç ilçede görev yapan ve Suriyeli öğrencisi olan 161 okul öncesi öğretmeninden elde edilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen anketle toplanmıştır. Veri analizinde parametrik olmayan testlerden Fisher-Freeman-Halton Exact testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, çocukların, dil gelişiminde genel olarak sesleri ayırt etme, sesini uygun kullanma, dinlediklerini/izlediklerini kavrama, görsel materyalleri okumada başarılı bulunmuşlardır. Sosyal-duygusal gelişim alanında kendisine ait özellikleri tanıtır kazanımına yönelik olumlu görüş belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Preschool period is the period when children's language, social-emotional development and other areas of development are the fastest. The purpose of preschool education is to support the development areas of children, to prepare them for primary school and to enable them to adapt to social life. Socio-economic problems that children are exposed to at an early age, war, migration, abuse, etc. social-emotional and language development are at risk due to problems. The lack of language proficiency, inability to adapt to school and the environment and communication problems observed in Syrian children who came to our country with forced migration and had to continue their education in our preschool institutions pose a serious problem. It is important to provide children with the achievements necessary for both language and social-emotional development. For this purpose, factors such as games, drama, art, peer interaction and cooperation should be largely involved in the activity processes. In our research, it is aimed to determine the language and social-emotional development levels of Syrian children attending preschool institutions by preschool teachers during their education. The screening pattern, which is one of the quantitative research methods, was used in the research. The study universe of the research consists of preschool teachers with Syrian students in the 2022-2023 academic year in Artuklu, Midyat and Kızıltepe districts of Mardin province. The research data were obtained from 161 preschool teachers who work in three districts and have Syrian students. The data were collected by a questionnaire developed by the researcher. Fisher-Freeman-Halton Exact Test, one of the non-parametric tests, was used in data analysis. As a result of the research, it has been observed that children in general are successful in language development in distinguishing sounds, using their voice appropriately, understanding what they are listening/watching, and reading visual materials. In the field of social-emotional development, more positive opinions were expressed when it introduces its own characteristics.