Beceri temelli matematik başarısının okuduğunu anlama becerisi ile çeşitli psikolojik ve sosyo-demografik unsurlar açısından incelenmesi
Investigation of skill-based mathematics success in terms of reading comprehension skill and various psychological and socio-demographic elements
  1. Tez No: 880141
  2. Yazar: MERVE ANBARPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada 8. sınıf öğrencilerinin beceri temelli matematik sınav başarıları ve okuduğunu anlama becerileri ile öğrencilerin matematik kaygısı ve matematik özyeterlik algıları arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda bağımsız değişkenler olarak cinsiyet, anne - baba eğitim durumu, kardeş sayısı, evde konuşulan dil, sosyo-ekonomik düzey, kitap okuma sıklığı alınmış ve bu değişkenlerin, bağımlı değişkenler olarak belirlenen okuduğunu anlama becerisi, matematik kaygısı, matematik özyeterlik algısı ve beceri temelli matematik başarısı ile ilişkileri değerlendirilmiştir. Bu çalışma nedensel tarama modelinde yapılmıştır. Araştırma kapsamında öğrencilere“Okuduğunu Anlama Testi'' , ”Beceri Temelli Matematik Sınavı'',“Matematik Kaygı Ölçeği'', ”Matematik Özyeterlik Kaynakları Ölçeği'' uygulanmıştır. Araştırma, 2023'te Şırnak İli Merkez ilçesindeki 455 katılımcıyla yapılmıştır. Örnekleme yöntemi olarak maksimum çeşitlilik kullanılmıştır. Araştırma sonucunda bağımlı değişkenlerin arasındaki korelasyon belirlenmiştir. Ayrıca ele alınan bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerinde ne derecede etkili olduğu ve bu etkinin hangi gruplar arasında olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda beceri temelli matematik başarısı ile matematik kaygısı, matematik özyeterlik algısı, okuduğunu anlama becerisi arasında korelasyonel bir ilişki ortaya çıkmıştır. Beceri temelli matematik başarısının matematik kaygısıyla anlamlı, zayıf düzeyde ve negatif yönlü, okuduğunu anlama becerisi ve matematik özyeterlik algısıyla anlamlı, zayıf düzeyde ve pozitif yönlü bir korelasyona sahip olduğu anlaşılmıştır. Okuduğunu anlama becerisi ile matematik özyeterlik algısı arasında anlamlı, zayıf düzeyde ve pozitif yönlü, matematik kaygısı ile arasında anlamlı olmayan bir ilişki olduğu görülmüştür. Matematik kaygısı ve matematik özyeterlik algısı faktörlerinin anlamlı, orta düzeyde, negatif yönlü korelasyonlu olduğu belirlenmiştir. Beceri temelli matematik başarısı üzerinde anlamlı fark yaratan faktörler anne – baba eğitim düzeyi, sosyoekonomik düzey, evde çoğunlukla konuşulan dil, kardeş sayısıdır. Okuduğunu anlama becerisi üzerinde anlamlı fark yaratan faktörler kitap okuma sıklığı, evde konuşulan dil, kardeş sayısı, cinsiyet, anne – baba eğitim düzeyidir. Matematik kaygısında anlamlı fark yaratan faktör kitap okuma sıklığıdır. Matematik özyeterlik algısında anlamlı fark yaratan faktörler anne - baba eğitim düzeyi, cinsiyet, kitap okuma sıklığı ve evde çoğunlukla konuşulan dildir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between 8th-grade students' math anxiety, their perception of math self-efficacy, reading comprehension skills, and skill-based math exam success. Additionally, the study evaluates the influence of independent variables such as gender, parents' education level, number of siblings, language spoken at home, socio-economic status, and frequency of reading books on dependent variables: reading comprehension skills, math anxiety, math self-efficacy perception, and skill-based math success. The research was conducted using a causal-comparative design with 455 participants from the central district of Şırnak Province in 2023. Maximum variation sampling was used. Students were given the“Reading Comprehension Test,”“Skill-Based Math Exam,”“Math Anxiety Scale,”and“Math Self-Efficacy Sources Scale.”The results identified correlations between the dependent variables. It was found that skill-based math success had a significant, low-level, and negative correlation with math anxiety and a significant, low-level, and positive correlation with reading comprehension skills and math self-efficacy perception. A significant, low-level, and positive correlation was observed between reading comprehension skills and math self-efficacy perception, with no significant relationship between reading comprehension skills and math anxiety. Math anxiety and math self-efficacy perception showed a significant, moderate, and negative correlation. Factors that significantly impacted skill-based math success included parents' education level, socio-economic status, language spoken at home, and number of siblings. Reading comprehension skills were significantly influenced by the frequency of reading books, language spoken at home, number of siblings, gender, and parents' education level. Math anxiety was significantly affected by the frequency of reading books, while math self-efficacy perception was significantly influenced by parents' education level, gender, frequency of reading books, and language spoken at home.