Elektronik spor (e-spor) yapan ergenlerde uyku ve yaşam tarzının kas iskelet ağrısı ve fiziksel performansa etkisi
The effect of sleep and lifestyle on musculoskeletal pain and physical performance in teenager electronic sport (e-sport) players
- Tez No: 880145
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜRHAN KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmamız, elektronik spor (e-spor) yapan ergenlerde uyku ve yaşam tarzının kas iskelet ağrısı ve fiziksel performansla ilişkisini incelemek amacıyla Muğla'da yaşayan 39 ergen e-sporcuyla yapıldı. Uyku ve yaşam tarzı Uyku ve Yaşam Tarzı Anketi (UYTA); kas iskelet sistemi ağrısı Teen Nordic Kas-iskelet Sistemi Tarama Anketi; fiziksel performans 'Bilgisayar Destekli Tepki Süresi Ölçüm Testi', 'My Jump' telefon uygulaması, 'Sağlık Topu Fırlatma Testi' (STFT) ile değerlendirildi. Bulgulara göre UYTA özellikleri ile fiziksel performans (reaksiyon zamanı, dikey sıçrama yüksekliği, STFT mesafesi) arasında anlamlı ilişki bulunamadı (p>0.05). Katılımcıların TV izleme süresi ile omuz bölgesindeki ağrıya bağlı spor-eğlence aktivitelerine katılımlarının azalması arasında negatif yönlü ilişki bulundu (r:-0.353, p:0.028). Katılımcıların bilgisayar karşısında geçirdiği vakitle kalça-uyluk bölgesindeki ağrı arasında pozitif yönde ilişki bulundu (r:0.345, p:0.031). Katılımcıların okul olunca uyku süreleriyle sırt (r:0.395, p:0.013) ve bel (r: 0.357, p:0.026) ağrılarına bağlı eğlence-spor aktivitelerinin azalması arasında pozitif yönlü ilişki bulundu. Elde edilen sonuçlara göre e-spor yapan ergenlerde uyku ve yaşam tarzının fiziksel performansla ilişkisi bulunamazken; kalça-uyluk, bel, sırt gibi bölgelerde ağrı ve yakınmalara bağlı okula devamsızlık ve aktivitelerde azalma olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Our study was conducted with 39 adolescent e-sports athletes living in Muğla to examine the relationship between sleep and lifestyle with musculoskeletal pain and physical performance in adolescents who do electronic sports (e-sports). Sleep and lifestyle were assessed with the Sleep and Lifestyle Questionnaire (SQQ); musculoskeletal pain with the Teen Nordic Musculoskeletal System Screening Questionnaire; physical performance with the 'Computer-Assisted Reaction Time Measurement Test', the 'My Jump' phone application, and the 'Medicine Ball Throwing Test' (STFT). According to the findings, no significant relationship was found between the UYTA features and physical performance (reaction time, vertical jump height, STFT distance) (p>0.05). A negative relationship was found between the participants' TV watching time and the decrease in their participation in sports-recreational activities due to pain in the shoulder region (r:-0.353, p:0.028). There was a positive correlation between the time the participants spent in front of the computer and pain in the hip-thigh region (r:0.345, p:0.031). There was a positive correlation between the participants' sleep duration when they started school and the decrease in recreational-sports activities due to back (r:0.395, p:0.013) and waist (r: 0.357, p:0.026) pain. According to the results obtained, while there was no relationship between sleep and lifestyle in adolescents who do e-sports and physical performance; it was found that there was a decrease in school absenteeism and activities due to pain and complaints in areas such as hip-thigh, waist, and back.