Geleneksel sporcular ve e-spor oyuncularının zihinsel antrenman profilleri
Mental training profiles of traditional athletes and e-sports players
- Tez No: 727524
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM LEVENT İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma geleneksel sporcular ve e-spor oyuncularının zihinsel antrenman beceri ve teknik düzeylerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusunda, araştırmacılar tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ve Behnke & ark., (2017) tarafından geliştirilen, Türkçe uyarlaması Yarayan & İlhan (2018) tarafından yapılan“Sporda Zihinsel Antrenman Envanteri”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır.Araştırmaya 268 geleneksel sporcu ve 220 e-sporcu katılmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik programı aracılığıyla analiz edilmiştir. İlk olarak normallik varsayımları Kolmogorov-Smirnov testi ile kontrol edilmiş ve verilerin normallik varsayımlarını karşılamadığı tespit edilmiştir. Bu kapsamda çarpıklık basıklık değerleri dikkate alınmış ve dağılımın normal olduğu tespit edilmiştir. Bu aşamadan sonra ikili grup karşılaştırmalarında T-Testi ve ikiden fazla grup karşılaştırmalarında ise One-Way Anova analizi kullanılmıştır. Anova analizi neticesinde farkın kaynağını belirlemek adına post-hoc Tukey testi kullanılmıştır. Bununla birlikte yaş ve spor yapma yılı değişkenine göre pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; e-sporcuların, geleneksel sporculara göre; zihinsel performans becerileri ve kişiler arası beceriler alt boyutlarında zihinsel antrenman beceri ve teknik düzeylerinin daha yüksek olduğu, kendinle konuşma alt boyutunda ise geleneksel sporcuların puanlarının e-sporculardan daha yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. E-sporcuların yaptıkları spor türüne göre zihinsel antrenman teknik ve beceri düzeyleri farklılık göstermezken, takım sporu yapan sporcuların zihinsel antrenman ve teknik beceri düzeylerinin bireysel sporlarla uğraşanlardan daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Gelir düzeyine göre geleneksel sporcuların zihinsel antrenman teknik ve beceri düzeylerinde farklılık saptanırken, e-sporcularda farklılık saptanmamıştır. Ayrıca E-sporcuların zihinsel antrenman beceri ve teknik düzeyleri sporculuk düzeyine göre farklılık gösterirken, geleneksel sporcularda farklılık belirlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the mental training skills and technical levels of traditional athletes and e-sports players. For this purpose,“Personal Information Form”developed by the researchers and“Mental Training Inventory in Sports”developed by Behnke et al., (2017) and adapted into Turkish by Yarayan & İlhan (2018) were used as data collection tools. 268 traditional athletes and 220 e-sportsmen participated in the study. The obtained data were analyzed through SPSS 22.0 statistical program. First, the normality assumptions were checked with the Kolmogorov-Smirnov test and it was determined that the data did not meet the normality assumptions. In this context, skewness and kurtosis values were taken into account and it was determined that the distribution was normal. After this stage, T-Test was used for paired group comparisons and One-Way Anova analysis was used for more than two group comparisons. As a result of the Anova analysis, the post-hoc Tukey test was used to determine the source of the difference. In addition, Pearson correlation analysis was applied according to age and years of doing sports. As a result of the research; when e-sportsmen were compared to traditional athletes, mental training skills and technical levels of e-sportsmen were found higher in the sub-dimensions of mental performance skills and interpersonal skills, and in the sub-dimension of talking to yourself, the scores of traditional athletes were higher than e-sportsmen. While the mental training technique and skill levels of e-athletes did not differ according to the type of sport they do, it was determined that the mental training and technical skill levels of athletes who play team sports were higher than those who deal with individual sports. While there was a difference in mental training technique and skill levels of traditional athletes according to income level, no difference was found in e-athletes. In addition, while the mental training skills and technical levels of e-athletes differed according to the level of sportsmanship, no difference was found in traditional athletes.