Emziren annelerde ortoreksiya eğiliminin incelenmesi, ortoreksiya nervoza revize ölçeğinin türkçeye uyarlanması
Problems the examination of orthorexia in breastfeeding mothers, adaptation of the orthorexia nervosa revised scale into
- Tez No: 880188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN ARUSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmamız emziren annelerde Ortoreksiya Nervoza Revize Ölçeği'nin (ORTO-R) Türkçe'ye uyarlanmasını, ölçeğin geçerlik ve güvenirlik analizlerini gerçekleştirmeyi ve ortorektik eğilimi belirlemeyi amaçlamaktadır. Afyonkarahisar il merkezinde bulunan aile sağlığı merkezlerine başvuran gönüllü 388 emziren kadının katıldığı 'gözlemsel' ve 'metodolojik' tipte bir araştırmadır. Çalışmadaki veriler, tanımlayıcı bilgileri, besin tüketim sıklığı anketi, besin tüketim kaydı, Ortoreksiya Nervoza Revize Ölçeği (ORTO-R), YTT-26 (Yeme Tutum Testi Kısa Formu) ve YBDÖ-Kısa Formu (Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği Kısa Formu) anketi ile yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) ile ölçeğin orijinal madde sayısı korunmuş ve 2 faktörlü yapı bulunmuştur. Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) ile uyum indekslerinde /df=0,93 RMSEA=0,000 ile tüm sonuçlar model ile iyi uyum indeksi sağlamıştır. Ölçek güvenirliği için Cronbach alfa katsayı değeri 0,724 bulunmuştur. Spearman Brown katsayı değeri 0,703 ve Guttman Split-Half katsayısı ise 0.692 olarak bulunmuştur. Sonuçlara göre ölçek güvenilirdir. Katılımcıların ORTO-R ölçeği ortalama puan değeri 16,36 ± 4,77 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to adapt the Orthorexia Nervosa Revised Scale (ORTO-R) into Turkish, conduct validity and reliability analyses of this scale, and determine orthorexic tendencies among breastfeeding mothers. It is an observational and methodological study involving 388 breastfeeding women who volunteered at family health centers in the city center of Afyonkarahisar. Data were collected through descriptive information, a food frequency questionnaire, a food consumption record, the ORTO-R, Eating Attitudes Test-26 (EAT-26) Short Form, and Eating Disorder Examination Questionnaire (EDE-Q) Short Form via face-to-face interviews. Exploratory Factor Analysis (EFA) retained the original item count of the scale and revealed a two-factor structure. Confirmatory Factor Analysis (CFA) indicated good model fit with indices of /df=0.93 and RMSEA=0.000. The Cronbach's alpha coefficient for scale reliability was found to be 0.724. Spearman Brown coefficient was 0.703 and Guttman Split-Half coefficient was 0.692, indicating scale reliability. Participants had a mean ORTO-R score of 16.36 ± 4.77.