Kur'an-ı Kerim ayetleri ve çağdaş akımlar ışığında İbrâhimî din
The Abrahamic religions in the light of the Quranic verses and contemporary calls
- Tez No: 880206
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SÖNMEZSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
İslam şeriatı, asr-ı saadetten günümüze dek yıkım ve değişim girişimlerine maruz kalmaktadır. Nitekim günümüzde islamı yıkmak için feminizm, sekülerizm ve hristiyanlık-yahudilik-islam dinlerini“İbrahimî Dinler”ismi altında toplamak gibi planlanan birçok proje görmekteyiz. Bu konu, İslam şeriatını yakından ilgilendirdiği için araştırmacı, bu meseleyle ilgili şüpheleri toplayıp cevaplayarak bu konuyu Kur'an ayetlerine arz etmek ve onu Kur'an terazisinde tartmaya ihtiyaç duymuştur. Araştırmacımızın bundan maksadı, şüpheleri, kur'anla ilgili yanlış yorumları yayarak, bazı hükümet ve oluşumlardan yardım alarak İslam'a zarar vermek isteyen akımlara engel olmaktır. Bu araştırma, giriş, sonuç ve 5 bölümden oluşmaktadır. Şöyle ki; giriş bölümünde araştırmanın hedefi, takip edilen metod, araştırmanın sorunları, konunun tercih edilme sebebi ve bu alanda yapılan çalışmalar anlatılmıştır. Birinci bölümde, diyanet kelimesinin sözlük ve terim anlamından ve dinlerin tahrif edilmesinden bahsettim. İkinci bölümde yahudilik ve hristiyanlığın tahrif olmalarının sebebinden, bu dinlerin her zaman ve mekan için geçerli olamayacaklarından, İslam dininin mahiyetinden ve diğer dinleri neshettiğinden söz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise özelde ehl-i zimmet genelde ise müşriklerden bahsettim. Ehl-i kitab ile ilgili ayetler ve müfessirlerin bu ayetlerle ilgili görüşlerini serd ettim. Dördüncü bölümde İbrâhimî Dinler Projesi ve İslamı tahrif etmek için hazırlanan çağdaş fikirleri zikrettim. Bunun yanı sıra kadıyanilik, dinler arası diyalog, İslam dinini diğer dinlerle karıştırmak veyahut Seküler İslam, demokrasi gücü gibi bu projeye uyan düşünsel projeleri de aktardım.Beşinci ve son bölümde İbrâhimî Dinler Projesi, tarihi süreci, bu projeyi üstlenenlerin dayanakları ve Kur'an'ın İbrâhimî dinlere bakışını tanıttım. Sonuç bölümünde ise araştırma sırasında vardığım önemli neticeleri okuyuculara sundum.
Özet (Çeviri)
Islamic law has been subjected to attempts to demolish and change since the Era of the Mission our prophet Muhammed (Blessings of God be upon him and grant him peace )until the this day. Now we see projects to destroy Islam, including feminism, secularism, and the unification of the three laws (Islam, Christianity, and Judaism) under the name of the Abrahamic religion. Due to the severity of this project's prejudice to Islamic law, the researcher decided to present it to verses The Holy Qur'an, and to measure it with the scales of the words of Allah , examining the collection of suspicions and responding to them at length, with the intention of repelling contemporary calls and trends that want to harm Islam, using the help of raising suspicions and proposing wrong interpretations of the Book of Allah (The Holy Quran), and strengthening them with the support of organizations and some governments. This research consists of an introduction, a conclusion, and five chapters, where the introduction discusses the goal of the research, the methodology followed in it, the problems of the research, the reason for choosing this topic, and the collection of previous studies in it. In the first chapter: I defined religion linguistically and terminologically, and summarized the discussion about the distortion of religions. In the second chapter: I spoke about the Jewish and Christian religions, the reasons for their deviation, and their unsuitability for every time and place, and about the Islamic religion and its abrogation of previous laws. In the third chapter: I explained Islam's position on the people of the Dhimmah in particular, and on the polytheists in general, and listed the verses that relate to dealing with the People of the Book and the sayings of the commentators on them. In the fourth chapter: I presented the contemporary ideas that paved the way for the Abrahamic project and the distortion of Islam, raising similarities to it, such as Qadianiyyah, interfaith dialogue, merging the Islamic religion with other laws, and other intellectual projects that are compatible with this project, such as secular Islam, citizenship, and democratic authority. In the fifth chapter: I talked about the Abrahamic project, its history, the basis of those who adopted this project, and the position of the Qur'an on the Abrahamic religion. In the conclusion, I presented the most important results that I reached through the research.