Muhammed el-Feytûrî'nin şiirlerinde şiir formları
Poetic Forms in the poetry of Muhammad al-Fayturi
- Tez No: 924189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Çağdaş dönem şairlerinden Sudanlı Muhammed el-Feytûrî'nin hayatı ve edebi akımlar bağlamında şiir çeşitliliği ele alınmıştır. el-Feytûrî'nin şiirleri daha çok özgürlük, sömürgecilik, ten rengi, kölelik, yabancılaşma, yalnızlık, keder, vatan özlemi ve kadın gibi meseleler etrafında şekillenmektedir. Şairin alışılmış Arap kültüründen farklı etkiler taşıyan ve bu temeller üzerinde inşa edilen şiir serüveni, romantizmden realizme, sembolizmden sürrealizme kadar uzanan geniş bir yelpazede değerlendirilmiştir. Romantizm akımı, sevgi ve coşkuyu öne çıkaran yaklaşımıyla el-Feytûrî'nin şiirinde belirgin bir yer tutmuş, bu temalar aracılığıyla ülkesini ve insanlarını sevgiye ve dayanışmaya davet etmiştir. el-Feytûrî, realist akımının etkisiyle, Afrika'nın acı dolu gerçeklerini ve sömürgecilerin halkına yaşattığı ayrımcılığı ve sömürüyü betimlemiştir. Bu eserlerinde kara Afrika'nın acıları, beyazların üstünlük iddiaları karşısında halkının çektiği zulüm ve ayrımcılık gözler önüne sermiştir. el-Feytûrî, sembolist şiirlerde ise bazı simgeler aracılığıyla yaşanan acıları ve siyasi baskıları dile getirmiştir. Özellikle politik baskılar ve eleştirel düşüncenin susturulması karşısında, gerçeklerin Bu tür şiirler vasıtasıyla ve dolaylı bir yoldan ifade edilmesine imkân tanımıştır. el-Feytûrî'nin şiirlerinde“zenci”gibi kavramlar Afrika'yı, dini figürler ise insanlığın ortak değerlerini sembolize etmiştir. Bunun yanı sıra Nelson Mandela ve Selahaddin Eyyubi gibi devrimci kişilikleri simgesel olarak çokça kullanmıştır. Şiir dili geleneksel ve modern unsurları bir arada barındırmakta olup, amacına uygun kelime seçimiyle dikkat çekmiştir. Şiirlerinde Arap dünyasına ve Afrika kıtasına duyduğu bağlılığı, İslami kültürün etkisiyle harmanlamıştır. Şiirlerinde Kur'an-ı Kerim'den bazı ayetlere de yer vererek, İslami kültürden kopmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the life of Sudanese poet Muhammad al-Fayturi, one of the contemporary poets, and the diversity of his poetry in the context of literary movements. al-Fayturi's poems are primarily shaped around issues such as freedom, colonialism, skin color, slavery, alienation, loneliness, sorrow, longing for homeland, and women. His poetic journey, influenced by elements different from traditional Arab culture, is evaluated within a broad spectrum extending from Romanticism to Realism, and from Symbolism to Surrealism. The Romantic movement, with its emphasis on love and passion, occupies a prominent place in al-Fayturi's poetry. Through these themes, he invited his country and its people to embrace love and solidarity. Influenced by the Realist movement, al-Fayturi depicted Africa's painful realities and the discrimination and exploitation inflicted upon his people by colonizers. In these works, he vividly portrayed the suffering of black Africa, the injustices, and the oppression faced by his people in the face of white superiority claims. In Symbolist poetry, al-Fayturi expressed the anguish and political oppression experienced by using various symbols. This approach allowed him to articulate truths indirectly, especially in the face of political pressures and the suppression of critical thought. Terms such as“the black man”in his poetry symbolize Africa, while religious figures represent the shared values of humanity. Furthermore, he frequently utilized revolutionary figures like Nelson Mandela and Salahaddin al-Ayyubi as symbolic representations of his ideas of liberation. In terms of language, al-Fayturi's poetry combines traditional and modern elements, characterized by carefully chosen words that serve his poetic purpose. His poems reflect his deep attachment to the Arab world and the African continent, blended with the influence of Islamic culture. By incorporating verses from the Qur'an in his poetry, he demonstrated his steadfast connection to Islamic heritage.