Talat Koçyiğit'in Kur'ân-ı Kerim Meal ve Tefsiri adlı eserinde günümüz tefsir problemlerine yaklaşımı
Talat Koçyiğit's approach to contemporary problems of Qur'ani̇c Exegesis in his work the Qur'an
- Tez No: 1020957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Günümüzde tefsir alanında ortaya çıkan problemlerin temel sebeplerinden biri, müfessirlerin Kur'ân ayetlerini farklı şekillerde anlamaları ve buna bağlı olarak farklı yorumlar geliştirmeleridir. Bu yorum farklılıkları, birçok alanda görülmekle birlikte daha çok teorik, fıkhî ve kelâmî meselelerde yoğunlaşmaktadır. Kur'ân'ın anlaşılması ve yorumlanması sürecinde ortaya çıkan bu farklılıklar, İslam düşüncesinde çeşitli tartışmaların oluşmasına zemin hazırlamıştır. Bu çalışmada, Talat Koçyiğit tarafından kaleme alınan Kur'ân-ı Kerim Meâl ve Tefsiri adlı eser merkeze alınarak, müellifin çağdaş tefsir problemlerine yaklaşımı incelenmiştir. Çalışmada ele alınan konular, eser içerisindeki ilgili yerler tespit edilerek konu başlıkları çerçevesinde değerlendirilmiş; gerekli görülen noktalarda klasik ve modern dönem kaynaklarıyla mukayeseli bir incelemeye tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda Koçyiğit'in tartışmalı teorik meselelerde yer yer klasik yaklaşımı benimsediği, yer yer ise modern dönem yorumlarına yakınlaştığı görülmüştür. Müellif, muhkem ayetleri herkes tarafından açıkça anlaşılabilen ayetler, müteşabih ayetleri ise hakikatini yalnızca Allah'ın tam olarak bildiği ayetler şeklinde değerlendirmiştir. Kur'ân'da neshin varlığını kabul etmiş; bazı ayetlerin yorumlarında ise bilimsel tefsir yönteminden faydalanmıştır. Kur'ân'ın tarihsel olmadığını savunmakla birlikte, tarihsellik tartışmaları bağlamında ahkâmın değişmesi meselesine dengeli yaklaşmış; vahyin sabit yapısını esas alırken değişimi daha çok uygulama şartlarıyla sınırlı görmüştür Fıkhî meselelerde daha çok geleneksel ve lafız merkezli bir yaklaşım benimseyen Koçyiğit, çok eşli evliliği zaruri durumlarla sınırlandırmış, miras taksiminde kadına verilen payı İslam'ın kadına verdiği değer çerçevesinde yorumlamıştır. Kadın-erkek ilişkileri, şahitlik, tesettür ve mushafa abdestsiz dokunma gibi konularda da klasik çizgiye yakın değerlendirmelerde bulunmuştur. Kelâmî meselelerde ise özellikle cennete girmenin şartları bağlamında Allah'a ve Resûlü'ne imanın kurtuluşun temel şartı olduğunu vurgulamıştır. Sonuç olarak Koçyiğit'in tefsir anlayışının, klasik gelenek ile modern yaklaşım arasında dengeli ve mutedil bir çizgide şekillendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the main reasons for the problems encountered in the field of tafsir today is the diversity of interpretations arising from different understandings of Qur'anic verses by exegetes. Although these differences appear in various fields, they are particularly evident in theoretical, juridical, and theological issues. Such interpretive differences have led to numerous debates within Islamic thought. This study examines Talat Koçyiğit's approach to contemporary problems of tafsir through his work entitled Kur'ân-ı Kerim Meâl ve Tefsiri. Relevant sections of the work were identified and analyzed under specific headings, and where necessary, comparative evaluations were made with both classical and modern sources. The findings indicate that Koçyiğit adopted the classical approach in some controversial theoretical issues, while in others he displayed views closer to modern interpretations. He defined muhkam verses as those whose meanings are clear and comprehensible, whereas mutashabih verses were regarded as verses whose ultimate reality is known only to Allah. He accepted the existence of abrogation (naskh) in the Qur'an and, in certain cases, employed the method of scientific exegesis. Although rejecting the historicity of the Qur'an, he adopted a balanced position regarding the changeability of legal rulings within the context of debates on historicity, emphasizing the immutable nature of revelation while limiting change primarily to conditions of implementation. In juridical matters, Koçyiğit generally followed a traditional and text-oriented approach. He considered polygamy permissible only under exceptional circumstances and interpreted women's share in inheritance within the framework of the value attributed to women by Islam. Likewise, his views on gender relations, testimony, veiling, and touching the muṣḥaf without ablution largely reflected the classical tradition. In theological issues, particularly concerning salvation, he emphasized that belief in Allah and His Messenger constitutes the fundamental condition for attaining Paradise. Consequently, it is concluded that Koçyiğit's exegetical approach represents a balanced and moderate position situated between the classical tradition and modern interpretations.