Trabzon'da heyelanın tarım alanlarına etkisi ve heyelan korkusu
Effect of landslide on agricultural fields in Trabzon and fear of landslide
  1. Tez No: 880212
  2. Yazar: YUNUS EMRE MERİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFA MIZRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tarım alanlarını genişletmek için ormanların ve doğal alanların tahrip edilmesi ve hızla artan nüfus ile birlikte çarpık kentleşmenin yaygınlaşması heyelanların sayısını ve olumsuz etkilerini artırmaktadır. Ekonomik zarara, çevrede tahribata, ölüm ve yaralanmalara neden olabilecek heyelanlar insanlarda korkuya neden olmaktadır. Heyelanlara karşı alınan önlemler ve insanların heyelana karşı dirençlilikleri heyelan korkusu üzerinde etkili olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Trabzon'daki tarım alanlarında halkın heyelanlar hakkındaki düşüncelerini, heyelan korkularını ve heyelan korkularını etkileyen faktörleri araştırmaktır. Çalışmada veriler Trabzon'da çay tarımı yapılan altı ilçede ve fındık tarımı yapılan on iki ilçede ayrı ayrı toplanmıştır. Veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir ve sıralı lojistik regresyon analizi heyelan korkusu ile bağımsız değişkenler arasındaki ilişkinin yönü ve gücünü ortaya çıkarmıştır. Sonuç olarak, fındık tarımı bölgelerinde kadınların heyelan korkusu erkeklerin heyelan korkusundan daha yüksektir. Heyelan tecrübesi ve heyelan eğitimine sahip olmak fındık tarımı yapılan bölgelerde heyelan korkusu ile pozitif ve anlamlı olarak ilişkiliyken, çay tarımı yapılan bölgelerde heyelan korkusu ile anlamlı olarak ilişkili değildir. Fındık ve çay bahçelerinde heyelan önlemlerinin yetersiz olduğunu düşünen katılımcıların heyelan korkuları daha yüksektir. Fındık ve çay bahçesi oluşturmanın daha fazla heyelana neden olduğunu düşünen katılımcıların heyelan korkuları daha yüksektir. Bu çalışmanın fındık ve çay tarımı yapılan bölgelerde heyelanlara karşı bireysel, çevresel ve altyapı dirençliliğini artırmak için karar alıcılara ve yöneticilere fikir vermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Destruction of forests and natural areas to expand agricultural areas and the spread of unplanned urbanization along with the rapidly increasing population increase the number and negative effects of landslides. Landslides that can cause economic damage, environmental destruction, death and injuries cause fear in people. Precautions taken against landslides and people's resilience to landslides have an impact on the fear of landslides. The aim of this study was to investigate people's thoughts about landslides in agricultural areas in Trabzon, their fear of landslides and the factors affecting landslide fear. In the study, data were collected separately in six tea-growing districts and twelve hazelnut-growing districts in Trabzon. The data were analyzed with the SPSS program and ordinal logistic regression analysis revealed the direction and strength of the relationship between landslide fear and independent variables. As a result, in hazelnut farming regions, women's landslide fear was higher than men's landslide fear. While having landslide experience and landslide education was positively and significantly correlated with landslide fear in hazelnut farming regions, it was not significantly correlated with landslide fear in tea farming regions. Participants who think that landslide precautions in hazelnut and tea gardens are insufficient had a higher landslide fear. Participants who think that creating hazelnut and tea gardens cause more landslides had a higher landslide fear. It is expected that this study will give ideas to decision makers and managers to increase individual, environmental and infrastructure resilience against landslides in hazelnut and tea farming regions.