Kripto para birimlerinin bireylerin tutumları doğrultusunda değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A study on the evaluation of cryptocurrencies in terms of individuals' attitudes
  1. Tez No: 880240
  2. Yazar: SERHAT SELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH COŞKUN ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
M.Ö. 9000'de insanlığın ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetlerin karşılanması için takas adı verilen bir sistem geliştirilmiştir. Takasa konu olan mal ve hizmetlerin nicel ve nitel özelliklerinin karşılanmaması sonucunda değişim değerine sahip birden fazla çeşidi bulunan ve belirli özelliklere sahip olan ilk para çeşitleri ortaya çıkmıştır. Sikke olarak başlayan bu çeşitlilik yerini kağıt sertifikaları, altın, gümüş, madeni ve kağıt paralar olarak devamlılığını sürdürmüş ve yıllar sonra her ülkenin kendine özgü para birimlerinin oluşmasıyla günümüze kadar gelmiştir. Günümüzde ise teknolojinin hızl gelişmesiyle birlikte e-para sistemi, kredi kartları, sanal paralar ve kendine özgü teknolojik alt yapısı olan yani blockchain teknolojisi ile üretilen kripto para birimleri ortaya çıkmıştır. Öncülüğünü Satoshi Nakamoto adındaki bir kişi veya grubun ortaya çıkardığı bitcoin, 2008 yılında ilk kripto para birimi olarak piyasaya çıkarılmıştır. Herhangi bir merkezi kuruma bağlı olmayan kripto para birimleri kolay işlem, süre açısından hızlı, ekstra işlem ücreti olmayan, aracı kuruma ihtiyaç duymayan ve üretim aşamasında çeşitli algoritma ve kriptografik şifrelerle oluşturulan bu para biriminin sağladığı güven kripto para kullanıcılarının bu para birimine yönelmelerinin en önemli faktörlerini oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı son zamanlarda varlığını geçmiş dönemlere göre daha belirgin bir şekilde sürdüren ve çeşitliliğini arttırarak ilerleyen kripto para birimlerinin çıkışı, gelişimi, çeşitleri, üretimde kullanılan teknolojik altyapısı ve bu paraların oluşturduğu borsaları açıklamak. Ve daha sonra insanların bu para birimi hakkındaki düşüncelerini eleştirilerini ve bu para biriminden beklentilerini ölçmektir. Bu ölçüm ise Türkiyede bulunan Van ilinin Yüzüncüyıl Üniversitesindeki İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerine bu para birimi ile ilgili görüşlerini belirtebilecek anket yöntemi uygulanarak yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda yetkili kurum ve kuruluşların kripto para birimleri ile ilgili gerekli kanuni yasal düzenlemeleri getirmesi durumunda bu para birimine olan güvenin artacağı ve gelecekte alternatif ödeme yöntemi olma yolunda emin adımlarla ilerleyeceği düşüncesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
B.C. In 9000, a system called barter was developed to meet the goods and services needed by humanity. As a result of not meeting the quantitative and qualitative characteristics of the goods and services that are the subject of barter, the first currency types with more than one type with exchange value and certain characteristics have emerged. This diversity, which started as coins, continued as paper certificates, gold, silver, coins and paper money, and has survived to the present day with the formation of each country's own currency units after years. Today, with the rapid development of technology, e-money system, credit cards, virtual currencies and cryptocurrencies with its unique technological infrastructure, namely blockchain technology, have emerged. Pioneered by a person or group named Satoshi Nakamoto, bitcoin was launched as the first cryptocurrency in 2008. Cryptocurrencies, which are not affiliated with any central institution, are easy to process, fast in terms of time, do not need extra transaction fees, do not need an intermediary institution, and the trust provided by this currency, which is created with various algorithms and cryptographic passwords at the production stage, is the most important factor for crypto money users to turn to this currency. The purpose of this study is to explain the emergence, development, types, technological infrastructure used in production of crypto curren cies and the stock markets created by these currencies. And then it is to measure people's thoughts, criticisms and expectations of this currency. This measurement was made by applying the survey method to the students of the Faculty of Economics and Administrative Sciences at Yüzüncü Yıl University in Van, Turkey, which can express their opinions about this currency. As a result of the study, it was concluded that if the authorized institutions and organizations bring the necessary legal regulations regarding cryptocurrencies, the trust in this currency will increase and it will take firm steps towards becoming an alternative payment method in the future.