Mehmet Ali Uzunselvi'nin müzikal kimliği ve 'Basık Tung' başlıklı eserinin yapısal analizi
Mehmet Ali Uzunselvi's musical identity and structural analysis of his work titled 'Basik Tung'
  1. Tez No: 880249
  2. Yazar: YILDIZ ÇİÇEK SİVRİ TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. OYTUN EREN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, yirmi birinci yüzyıl bestecisi Mehmet Ali Uzunselvi'nin hayatı, müzik dilini oluşturan unsurlar ve bu bağlamda piyano ve elektronikler için bestelemiş olduğu eseri“Basık Tung”incelenmiştir. Yirminci yüzyılın ardından sanatın tüm alanlarında pek çok yeni akım ve disiplinlerarası çalışma ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu nedenle, yirmi birinci yüzyıla gelindiğinde de yenilik arayışı bir gereklilik haline gelmiştir. Mehmet Ali Uzunselvi, tam da böyle bir dönemde kendi müzik dilini oluşturmayı başarmış bestecilerden biridir. Onun müzik dilini oluşturan faktörler arasında doğaçlama, puantilizm, mikrotonal armoniler, elektronik ses ortamları, farklı akort edilmiş sistemler bulunmakta ve eserleri edebiyat, psikoloji ve felsefe gibi dallarla da bağıntılı olarak disiplinlerarası unsurlar içermektedir. Tüm bu nedenler doğrultusunda bu çalışmanın amacı, dönem bestecilerine ve müziklerine ışık tutmak ve Uzunselvi'nin eserlerini seslendirmek isteyen icracılar için bir kılavuz niteliği taşıyabilmek gayesiyle, besteci Mehmet Ali Uzunselvi'nin müzik dilini mercek altına alarak kompozisyon dilini sunmak ve disiplinlerarası bağlantılar içeren“Basık Tung”başlıklı yapıtı derinlemesine bir bakışla analiz etmektir. Çalışmada bestecinin hayatı ve müzik dilini kapsayan ilk iki bölüm, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan birebir görüşme tekniği, metin analizi ve temel araştırma yöntemleri ile yapılmış, üçüncü bölümde ise“Basık Tung”başlıklı eser yapısal olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the life of contemporary composer Mehmet Ali Uzunselvi, the factors that make up his musical language, and his work“Basık Tung”for piano and electronics are examined by the light of these factors. After the twentieth century, many new movements and interdisciplinary works began to emerge in all fields of art. That is why, also by the twenty first century, the search for innovation became a necessity. Mehmet Ali Uzunselvi is one of the composers who managed to create his own musical language in just such a period. Among the factors that make up his musical language are improvisation, pointillism, microtonal harmonies, electronic sound environments, different tuning systems and his works contain interdisciplinary factors related to fields such as literature, psychology, and philosophy. In line with all these reasons, the aim of this study is to shed light on century composers and their music and to provide a guide for the performers who want to perform Uzunselvi's works, by focusing on the musical language and innovations of composer Mehmet Ali Uzunselvi by examing his musical language and to analyze in depth his piece,“Basık Tung”, which contains interdisciplinary connections. In this work, the first two sections which includes the composer's life and musical language were conducted using one-on-one interview technique, text analysis and basic research methods, which are one of the qualitative research methods and the third section the piece titled“Basık Tung”was musically analyzed.