Mehmet Ali Laga'nın sanat anlayışı
Art view of Mehmet Ali Laga
- Tez No: 120643
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL TUNÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
366 IX- ÖZET Mehmet Ali Laga, 1878 yılında Trablusgarp'ta doğmuştur.“Zarifizade”adı verilen soylu ve zengin bir aileye mensuptur. Küçük yaşlardayken İstanbul'a gelerek öğrenim hayatına başlamıştır. Önce Kuleli Askeri Lisesini daha sonra ise Harbiye'yi bitirerek 1898 yılında mezun olmuştur. Aynı yıl görevli olarak Trablusgarp'a gönderilmiştir. 1904'te Kolağası rütbesine yükselerek, İstanbul'a dönmüştür. 1907' de Hassa Ordusu Erkân-ı Harbiye' sine tayin edilmiştir. Kuleli Askeri Lisesinde resim öğretmenliği yapmıştır. 1911 yılında Balkan Savaşı sırasında Edirne'de esir düşerek Sofya'ya götürülmüştür. Bir buçuk yıl süren esir hayatı boyunca resim yapmaya devam etmiştir. Burada yapmış olduğu resimlerle Sofya Güzel Sanatlar Akademisi Müdürünün dikkatini çekmiştir. 1915-1918 yıllan arasında Çanakkale'de düşmana karşı savaşmıştır. Ressamımız Çanakkale'den yapmış olduğu peyzajlarında, o günlerin Çanakkalesi'ni, savaşın bölgede yapmış olduğu yıkıntıları resimlerinde tasvir etmiştir. Çoğunu kurşun kalemle yapmış olduğu peyzajlarında, savaş dönemi ve sonrasının Çanakkale'sini, sokaklarını, yakılıp yıkılan şehir manzaralarım, evleri, bombardımanları, yangınları, yok olup giden yerleri resmetmiştir. Mehmet Ali Laga savaş sonrasında İstanbul'a dönerek resim öğretmenliğe devam etmiştir. 1924 yılında emekli olan Mehmet Ali Laga ölüm tarihi olan 1947'e kadar Beşiktaş'taki atölyesinde resim çalışmalarına devam etmiştir. Mehmet Ali Laga, öğrenimi sırasında Hasan Rıza ve Hoca Ali Rıza gibi ünlü ve başardı ressamlardan ders almış; onların yardımlarıyla sanat anlayışının temellerini atmıştır. Yurt dışında resim eğitimi almamış olan Laga, izlenimci üslubu benimseyen sanatçılarla birlikte, bu anlayışa uygun eserler vererek, bu sanatçılarla birlikte Galatasaray sergilerine katılmıştır. Peyzaj ressamı olarak tanınan Mehmet Ali Laga, natürmort ve enteryör türünde de çok sayıda eser vermiştir. Laga, empresyonist üslupla yapmış olduğu peyzajlarında Edirne, Sofya, Bursa, İstanbul ve Büyükada'ya ait görünümlere yer vermiştir.
Özet (Çeviri)
367 SUMMARY Mehmet Ali laga was bom in Trablusgarp in 1 878. He is the member of a rich and noble family which is called as Zafirizade, when he was a little child, he came to İstanbul for his education. First of all, he went to Kuleli military high school. Then, he was graduated from Harbiye in 1 898. In the same year, he was sent to Trablusgarp for a duty. He returned back to Istanbul when he promoted to adjutant major ranking in the military. In 1907, he is appointed to Hassa Ordusu Erkân-ı Harbiye. He became the painting teacher in Kuleli military, Bursa Işıklar, Istanbul Hahcıoğlu Military high school. During the Balkan war in 1911, he was carried to Sofia as a slove. Meanwhile, he still continued painting in such a diffucult slave life which last one and half year. His paintings took the attention of the director of Sofia beautiful Arts Academia. He fighted against enemies in Çanakkale between 1915 and 1918. He describes the scenary of Çanakkale at that time and the destruction of war in this area in his landscape paintings. Many of his landscape paintings, he describes the scenary of Çanakkale during and after the war term. He also describes the destroyed city, destroyed houses, the situation of the city after bombs and the streets of Çanakkale. He continued to work as a painting teacher when he came back to İstanbul. Mehmet Ali Laga became retired in 1924. He continues his paintings in his studio until 1947 in which he died Mehmet Ali Laga was educated by same famous and successful teachers such as Hasan Rıza, Hoca Ali Rıza during his education. His artistic style and it's root depend on their teachings. Laga didn't get any education in outside countries. However, he follows the impressionism. His paintings are suitable to this styl of painting. He joins Galatasaray exibitions with other painter who follows impressionism like him. Laga is known as a painter who is famous because of bis landscpe paintings. However, he also has got paintings which shaw "a still life painting'' interior styles. Among his landscape paintings painted via impressionist style. Scenaries of Edirne, Sofla, Bursa, İstanbul and Büyükada.