Sağlık işletmelerinin kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerinin marka tercihine etkisi
The effect of corporate social responsibility activities of health care businesses on brand preference
- Tez No: 880251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA KILIÇ KIRILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzün rekabetçi ortamında işletmelerin ayakta kalabilmek için yalnızca ürün ve hizmetlerini geliştirmeleri yetmemektedir. İşletmelerin rakiplerinden farklı olabilmek ve müşterileri ile duygusal bağ kurabilmek için farklı stratejiler yürütmeleri gerekmektedir. Bu stratejilerden biri de kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) faaliyetleridir. Kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri ile işletmeler tüketicilerin nezdinde itibar kazanmaktadır. Bu bağlamda, markaların KSS faaliyetleri yoluyla topluma ve çevreye katkı sağlamaları, tüketicilerin gözünde daha değerli ve güvenilir markalar olmalarını sağlamaktadır. Bu nedenle, işletmelerin sadece ürün ve hizmet kalitesine değil, aynı zamanda sosyal sorumluluk faaliyetlerine de odaklanmaları önem taşımaktadır. Bu araştırma ile KSS faaliyeti yapan özel hastanelerin, yaptıkları KSS faaliyetlerinin bu kurumlardan sağlık hizmeti alan bireylerin marka tercihi üzerindeki etkisini ortaya koymak amaçlanmaktadır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Örneklem olarak belirlenen özel hastanelerden hizmet alan 403 kişiye anket uygulanmıştır. Bu bağlamda amaçlı örneklem tekniği uygulanmıştır. Araştırmada Kurumsal Sosyal Sorumluluk ölçeği (Ferrell, 2001) ve Marka tercihi ölçeği (Chang ve Liu, 2009) ölçekleri kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin analizinde SPSS istatististiki analiz programından yararlanılarak; bağımsız örneklerde t testi, tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Ayrıca Araştırma modelinin analiz edilmesinde kısmi en küçük kareler yol analizi (PLS-SEM), kullanılmıştır. Veriler SmartPLS istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara incelendiğinde katılımcıların demografik özelliklerine göre; KSS alt boyutları ve marka tercihi algısı arasında cinsiyet ve eğitim durumunda fark yokken yaş gruplarına göre farklılık bulunmuştur. Kurumsal sosyal sorumluluk boyutlarından olan“Etik Sosyal Sorumluluk”,“Yasal Sosyal Sorumluluk”ve“Ekonomik Sosyal Sorumluluk”boyutlarının marka tercihine etkisi olduğu bulunmuştur.“Gönüllü Sosyal Sorumluluk”boyutunun ise marka tercihine etki etmediği bulunmuştur. Sonuç olarak Kurumsal Sosyal Sorumluluğun alt boyutlarının marka tercihini % 51 oranında etkilediği bulgusu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Faaliyetlerinin Marka Tercihini olumlu yönde etkilediğine işaret etmektedir. Bu bağlamda çalışmanın sağlık işletmelerinin KSS faaliyetlerinin marka tercihine olan etkisini anlamak ve gelecekteki stratejilerini bu doğrultuda planlanması, uygulanması, KSS faaliyetlerini daha etkili hale getirmek için yeniden yapılandırmasına ve rekabet avantajı sağlamasına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's competitive environment, it is not sufficient for businesses to merely develop their products and services to stay afloat. They need to implement different strategies to distinguish themselves from competitors and build an emotional connection with their customers. One such strategy is Corporate Social Responsibility (CSR) activities. Through CSR activities, businesses gain a reputation among consumers. In this context, brands contributing to society and the environment through CSR activities become more valuable and trustworthy in the eyes of consumers. Therefore, it is essential for businesses to focus not only on product and service quality but also on social responsibility activities. This research aims to reveal the impact of CSR activities conducted by private hospitals on the brand preferences of individuals receiving health services from these institutions. Quantitative research methods were used in the study. A survey was conducted with 403 individuals who received services from the selected private hospitals, employing a purposive sampling technique. The study utilized the Corporate Social Responsibility Scale (Ferrell, 2001) and the Brand Preference Scale (Chang and Liu, 2009). For data analysis, the SPSS statistical analysis program was used, employing independent sample t-tests, descriptive statistical methods, and one-way ANOVA. Additionally, partial least squares path analysis (PLS-SEM) was used to analyze the research model. The data were analyzed using the SmartPLS statistical program. The findings of the study revealed that there were no differences in CSR subdimensions and brand preference perception based on gender and education level among participants, while differences were found based on age groups. It was found that the“Ethical Social Responsibility,”“Legal Social Responsibility,”and“Economic Social Responsibility”dimensions of CSR had an impact on brand preference, while the“Voluntary Social Responsibility”dimension did not. As a result, it was found that the sub-dimensions of CSR influenced brand preference by 51%, indicating that CSR activities positively affect brand preference. In this context, the study is expected to help health businesses understand the impact of CSR activities on brand preference, plan future strategies accordingly, make CSR activities more effective through restructuring, and gain a competitive advantage