Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında ülke dışı yetki alanı ve ihlalin devlete atfedilebilirliği
Extraterritorial jurisdiction and the attributability of violations to the state in light of the judgments of the European Court of Human Rights
  1. Tez No: 880264
  2. Yazar: AMİNE ELİF ARSLAN KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖZKAN DUVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Günümüzde devletler artık ülkesel sınırlarına tabi olmaksızın, sözleşmeden kaynaklanan yükümlülüklerini ihlal edebilme potansiyeline sahiptir. Söz konusu yükümlülükleri ihlal eden davranışların ilgili devlete atfedilmesi, çalışmamızın odağında olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin genel amacına ulaşabilmesi için büyük önem taşır. Bu amaca ilişkin olarak denetim mekanizması görevini icra eden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından benimsenen kriterlerin, uluslararası sorumluluk hukuku kurallarından yer yer farklılaştığı görülür. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bu farklılığın gerekçesi olarak mahkemenin insan hakları temelini göstermektedir. Bununla birlikte Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gibi bölgesel/özel denetim mekanizmalarının uluslararası hukuktaki genel kurallardan farklı yorumlar benimsemiş olması uluslararası hukukun parçalanması endişesini beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda, çalışmamızda sorumluluk hukuku çerçevesinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından geliştirilen kriterlerin uluslararası hukuka lex specialis teşkil edip etmeyeceğinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, states have the potential to violate their treaty obligations regardless of their territorial borders. The attribution of acts that violate these obligations to the relevant state is of great importance for the achievement of the general purpose of the European Convention on Human Rights, which is the focus of our study. The criteria adopted by the European Court of Human Rights, which acts as a supervisory mechanism for this purpose, differ from the rules on the law of state responsibility. The European Court of Human Rights cites the human rights basis of the court as the justification for this difference. However, the fact that regional/specialized supervisory mechanisms such as the European Court of Human Rights have adopted different interpretations from the general rules in international law has raised concerns about the fragmentation of international law. In this context, our study aims to examine whether the criteria developed by the European Court of Human Rights within the framework of the rules on the law of responsibility will constitute lex specialis in international law.