1,3,4-oksadiazol köprüsü içeren indol sistemlerinin sentezi ve antidiyabetik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of indole systems containing 1,3,4-oxadiazole bridged and investigation of their antidiabetic properties
  1. Tez No: 880265
  2. Yazar: KÜBRA KOCAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KANDEMİR, PROF. DR. İBRAHİM FAZIL ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez kapsamında, biyolojik aktiviteye sahip olan indol ve 1,3,4-oksadiazol yapılarının tek bir molekül üzerinde bir araya getirilmesi ile anti-diyabetik aktivite gösterecek yeni hibrit moleküllerin sentezlenmesi ve bu moleküllerin α-amilaz ve α-glukozidaz enzim inhibisyonları araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, literatürde bulunmayan yeni 1,3,4-oksadiazol halkası ile birbirine bağlı ikili ve tekli indol bileşikleri sentezlemiş ve sentezlenen tüm bileşiklerin α-amilaz ve α-glukozidaz enzimlerine karşı inhibisyon aktiviteleri incelenmiştir. Tez kapsamında sentezlenen yeni bileşiklerinin yapıların aydınlatılması için 1H NMR, 13C NMR, FT-IR ve kütle spektroskopisinden yararlanılmıştır. Ayrıca bazı bileşikler için uygun kristaller elde edilmiş ve tek kristal X-ışını tekniği kullanılarak yapıları aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examined the synthesis of novel hybrid molecules with anti-diabetic activity, combining indole and 1,3,4-oxadiazole structures with biological activity on a single molecule. The inhibitory effects of these molecules on α-amylase and α-glucosidase enzymes were also investigated. For the purposes of this study, novel 1,3,4-oxadiazole-linked bis- and mono- indoles were synthesized and their inhibitory activities against both α-amylase and α-glycosidase enzymes were then investigated. The structures of the new compounds synthesized in this thesis were elucidated using 1H NMR, 13C NMR, FT-IR and mass spectroscopy. Furthermore, suitable crystals were obtained for some compounds, and their structures were elucidated using the single-crystal X-ray technique.