The effects of self assessment and peer assessment activities on the overall writing performance of Turkish students learning English as a foreign language
Öz ve akran değerlendirme etkinliklerinin İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin genel yazma performansına etkileri
- Tez No: 880268
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, üniversitelerde yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerde İngilizce yazma derslerinde uygulanan öz ve akran değerlendirme uygulamalarının etkilerini ve öğrenci algılarını araştırmaktır. Karışık yöntem tasarımını kullanarak deneysel ve kontrol grupları ile birlikte yapılan çalışma, İstanbul'daki bir vakıf üniversitesindeki İngilizce hazırlık programında yer alan B-2 seviyesindeki 32 öğrenciyi kapsadı. Çalışma, 2022-2023 akademik yılının sonbahar döneminde 13 hafta boyunca devam etmiştir. Öncelikle, deneysel gruptaki öğrencilere, okul yönetimi tarafından belirlenen bir ölçüt kullanarak kompozisyon değerlendirme konusunda eğitim verildi. Daha sonra, öğrenciler kendi kompozisyonlarını ölçüt kullanarak değerlendirdi ve akran geribildirimi için ikinci bir taslak yazdılar. Akran geri bildirimini dahil ettikten sonra, öğrenciler öğretmen değerlendirmesi ve notlandırması için son bir taslak yazdılar. Bu işlem dört kez tekrarlandı. Bu arada kontrol grubu kompozisyonları için sadece öğretmen geri bildirimi ve bir not aldı. Dönemin başında, her iki gruba da üç konu verildi ve bunlardan biri üzerine bir kompozisyon yazmaları istendi. Dönemin sonunda aynı konu üzerinde başka bir kompozisyon yazdılar. Bu kompozisyonlar çalışmanın ön ve son testleri olarak kullanıldı ve nicel verileri sağladı. Çalışma ayrıca, öğrencilerin kompozisyon yazımında öz ve akran değerlendirmesi algılarını araştıran yansıtıcı yanıtlar aracılığıyla nitel veriler topladı. Nicel veriler, SPSS 27 kullanılarak bağımsız örneklem ve eşleştirilmiş örneklem t-testleriyle ile analiz edilirken, nitel veriler tematik analiz yöntemi kullanılarak analiz edildi Nicel analiz, müdahale sonrasında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığını gösterirken, nitel veriler, başlangıçta bazı öğrencilerin tereddütlerine rağmen, çoğunluğun öz ve akran değerlendirmesi hakkında olumlu görüşlere sahip olduğunu ortaya koydu. Bu bulgular, öğretmen geri bildirimiyle birlikte öz ve akran değerlendirmesinin yükseköğretimde öğrencilerin yazma becerilerini geliştirebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of the present study was to investigate the effects and student perceptions of self and peer assessments in EFL writing classes at the tertiary level. Using a mixed-method design with an experimental and a control group, the study involved 32 B-2 level students in an English preparatory program at a foundation university in Istanbul. The study lasted 13 weeks during the fall term of the 2022-2023 academic year. Initially, the experimental group received training sessions on using the school's rubric established by the school administration to assess essays. They then self-assessed their essays using the rubric and wrote a second draft for peer feedback. After incorporating peer feedback, students wrote a final draft for teacher evaluation and grading. This procedure was repeated four times. Meanwhile, the control group received only teacher feedback and a grade for their essays. At the beginning of the semester, both groups were given three topics and asked to choose one to write an essay. They then wrote another essay on the same topic at the end of the term. These essays were used as the pre and post-tests for the study and provided the quantitative data. The study also collected qualitative data from students through reflective responses, exploring their perceptions of self and peer assessment in essay writing. While quantitative data were analyzed using SPSS 27 through independent and paired sample t-tests, qualitative data were analyzed using thematic analysis. While quantitative analysis showed no statistically significant difference between the groups after the intervention, qualitative data revealed that most students, despite initial reservations, held positive views about self and peer assessment. These findings suggest that incorporating self and peer assessment, along with teacher feedback, can enhance students' writing skills in higher education.