Katlama (folding) kavramının mimarlık eğitimine katkıları
Contributions of the folding concept to architectural education
  1. Tez No: 880281
  2. Yazar: MUHAMMET ENES ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP DURMUŞ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tez çalışması, katlama (folding) tekniklerinin formel ve enformel mimarlık eğitimine katkısını, katlama tekniklerinin mimarlık öğrenimine olan etkisini, bu tekniklerin öğrencilerin tasarım yeteneklerinde nasıl bir dönüşüm yaratabileceğini, tekniklerin mimarlık eğitiminde hangi durumlarda ve nasıl bir katma değer sağlayabileceğini araştırmaktadır. Tezin amacı, özellikle pandemi sonrasında mimarlık ve mimarlık eğitimindeki tasarım problemlerine karşı çözüm önerisi olarak katlama kavramının mimarlık eğitiminde tasarlama sürecine ve öğrencilere katkı sağlayan bir öğrenme stili olarak kullanılabileceğini göstermektir. Tezin ana hedefi ise, katlama tekniklerinin mimarlık eğitiminde bir öğrenme metodu ve aracı olarak nasıl kullanılabileceğini göstermek ve araştırmaktır. Bu kapsamda araştırma, origami ve katlama arasındaki ilişkiye bir perspektif sunarken, iki kavramın mimarlık terminolojisindeki ayrımını ve kullanım farkını ortaya koymaktadır. İki kavramın ayrımı literatürde mevcut olan belirsizliklere yanıt verirken, aynı zamanda katlama kavramının mimarlık eğitimi bağlamında yeniden ele alınmasını sağlamaktadır. Tez, mimarlık eğitiminde yaşanan sosyal, çevresel ve teknolojik değişimler sonucunda öğrencilerin mimari ürün tasarım sürecinde karşılaştığı zorluklara bir çözüm önerisi sunmaya niyetlenmektedir. Bu bağlamda, katlama tekniklerinin mimarlık eğitiminde tasarım sürecindeki problemleri belirlemeye ve çözmeye yönelik bir incelemeye yer vermektedir. Sonuç olarak, katlama tekniklerinin, tasarım ve mimarlık eğitiminde çok yönlü kazanımlar sağlayabilme kabiliyetine sahip olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmada, bir grup mimarlık öğrencisi ile yapılan vaka çalışması ile katlama tekniklerinin mimari tasarıma ve mimarlık eğitimine katkısı irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis investigates how folding techniques contribute to architectural education, focusing on their impact on students' design skills and added value. It aims to demonstrate that folding can be used as a learning style to address design problems in the post-pandemic era. By examining the relationship between origami and folding, the research clarifies their distinctions in architectural terminology and reevaluates folding in architectural education. The study explores how social, environmental, and technological changes in architectural education affect students' design processes and how folding techniques can help solve these challenges. It examines the contribution of folding techniques to both formal and informal learning, proposing that these techniques offer multifaceted benefits in design and education. A unique perspective on the relationship between origami and folding is provided, highlighting their differences and usage in architectural contexts. This distinction addresses existing ambiguities in the literature and supports the reevaluation of folding within architectural education. The research includes a case study with architecture students to investigate the practical benefits of folding techniques in design and learning. It concludes that folding techniques have the potential to significantly enhance the architectural design process and educational outcomes.