Harmin içeren taşıyıcı sistemlerin diyabetik ratlar üzerine etkilerinin incelenmesi
Effects of harmin-containing delivery systems on diabetic rats
- Tez No: 880291
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE GÜLABOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Ecz) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Yapılan bu çalışma, streptozotosin-nikotinamid (STZ-NA) ile indüklenen diyabetik sıçanlarda Harmin (HRM) ve HRM içeren nanoemülsiyon (NE) formülasyonlarının diyabet üzerine etkilerinin biyokimyasal ve histopatolojik açıdan incelemek için tasarlanmıştır. Materyal ve Metot: HRM ve HRM-NE'nin 5, 10 ve 15 mg/kg dozları verilen diyabetik sıçanlar 21 gün boyunca günlük tek doz sıvı halde oral uygulanmasıyla tedavi edildi. 21 gün sonunda sıçanların karaciğer doku örneklerinde SOD aktiviteleri, GSH ve MDA seviyeleri tespit edildi. Dokuların bir kısmında da histopatolojik çalışmalar yapıldı. Sıçanlardan alınan kanlarda AST, ALT ve glukoz seviyeleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was designed to investigate the biochemical and histopathological effects of Harmin (HRM) and HRM-containing nanoemulsion (NE) formulations on diabetes in streptozotocin-nicotinamide (STZ-NA) induced diabetic rats. Material and method: Diabetic rats given 5, 10 and 15 mg/kg doses of HRM and HRM-NE were treated with a single daily oral administration of liquid form for 21 days. At the end of 21 days, SOD activities, GSH and MDA levels were determined in liver tissue samples of rats. Histopathologic studies were also performed in some of the tissues. AST, ALT and glucose levels were measured in blood samples taken from rats.