Kalite algısının küresel marka imajına etkisi: Denizli ihracat sektörü üzerine bir araştırma
The effect of quality perception on global brand image: A research on Denizli export sector
  1. Tez No: 880295
  2. Yazar: MURAT ALKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN KUŞAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İhracat yapan işletmelerin ürünlerinin kalite algısının küresel marka imajına etkisini değerlendiren bu çalışma, Denizli'nin ihracat sektörü üzerine odaklanmaktadır. Araştırma verileri R Studio istatistik yazılım dili kullanılarak kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi ile analiz edilmiştir. Çalışmanın amacı, Denizli'nin ihracat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin ürün kalite algısının, Denizli marka imajı ve küresel marka imajı üzerindeki etkisini incelemektir. Bulgular, ürün kalitesi algısının Denizli marka imajını ve küresel marka imajını bununla beraber de Denizli marka imajının küresel marka imajını önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Bu çalışmanın sonucuna göre Denizli ihracat sektörü firmalarının kaliteli ürün üretmede başarılı olduklarını ancak küresel marka olma yolunda aynı başarıyı gösteremediklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, which evaluates the impact of the quality perception of the products of exporting companies on the global brand image, focuses on Denizli's export sector. Research data were analyzed with partial least squares structural equation modeling using the R Studio statistical software language. The aim of the study is to examine the effect of product quality perception of businesses operating in Denizli's export sector on Denizli brand image and global brand image. The findings show that the perception of product quality significantly affects the Denizli brand image and global brand image, and the global brand image of Denizli brand image. The results of this study reveal that Denizli export sector companies are successful in producing quality products, but they cannot show the same success in becoming a global brand.