Title examining the accuracy of DEM of difference and 3D point cloud comparison methods: Open pit mine case study
Fark SYM ve 3B nokta bulutu karşılaştırma yöntemlerinin doğruluklarının incelenmesi: Açık maden ocağı örneği
  1. Tez No: 880313
  2. Yazar: NİLÜFER ÖZDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÜVEN KOÇAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN KARAKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
İnsansız hava araçlarının kullanımının yaygınlaşması ile birlikte, düşük maliyetli ve basit sistemler kullanılarak yüksek doğruluklu fotogrametrik haritalama çalışmalarının küçük alanlarda hızlı bir şekilde uygulanması mümkün hale gelmiştir. Belirli bir alanın farklı zaman dilimlerinde çekilen görüntülerinin karşılaştırılması yoluyla iki zaman dilimi arasındaki 3B değişim tespiti de kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Bu amaçla, fotogrametrik yöntemlerle elde edilmiş görüntülerden fotogrametrik değerlendirme yazılımları kullanılarak nokta bulutları elde edilir ve bu nokta bulutlarından da sayılsal yüzey modelleri (SYM) elde edilir. Bu SYM'lerin farkları alınarak 3B değişim tespiti gerçekleştirilebilir ve zamansal değişimler modellenebilir. Bu yöntem pratikte fark SYM yöntemi olarak bilinir ve hesaplamalar açısından düşük maliyetlidir. Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte büyük verisetlerini kısa zamanlarda işleyebilen güçlü bilgisayarların gelişmesi ve bunlara erişimin düşük maliyetlerle mümkün olması neticesinde 3B değişim tespit çalışmaları ham nokta bulutlarından SYM elde edilmeksizin doğrudan noktaların kendisi ile yapılabilmektedir. Metodolojik olarak, Fark SYM ve nokta bulutu tabanlı 3D değişim tespiti gerçekleştirme stratejilerinin farklı değerlendirme aşamaları ve çıktıları vardır. Fark SYM yöntemi ile gerçekleştirilen 3B değişim tespit çalışmalarında yalnızca düşey yöndeki değişimler ortaya çıkarılabilirken, ham nokta bulutları ile yapılan karşılaştırma çalışmalarında 3B değişim vektörü hesaplanabilmektedir. Bu çalışmada, pratikte oldukça yoğun kullanılan Fark SYM yöntemi ile yeni bir 3B nokta bulutu karşılaştırma yöntemi olan M3C2 karşılaştırılmıştır. Yöntemlerin doğruluğu, yoğun kazı çalışmalarının yapıldığı aktif bir açık maden ocağı sahasında test edilmiştir. Ortalama yer örnekleme aralığı 5.8-6.9 cm olan İHA görüntülerinden elde edilen M3C2 uzunluk ve DoD farklarıyla 11 cm'den düşük standart sapma değerleri bulunmuştur. Farkların sadece %1 civarındaki kısmı uyuşumsuz olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of unmanned aerial vehicles (UAV), it has become possible to rapidly implement high-accuracy photogrammetric mapping studies over small areas using low-cost and basic systems. Through the comparison of images captured at various epochs of a specific area, 3D change detection between epochs can be easily carried out. The process involves extracting point clouds from images obtained via photogrammetric methods, followed by utilizing processing software to derive digital surface models from these point clouds. By taking the differences of these DSMs, 3D change detection can be performed and temporal changes can be modeled. This method is known as DEM (DSM) of Difference (DoD) in practice and has low computational cost. In recent times, advancements in technology have led to the creation of powerful computers capable of processing large amounts of data quickly and affordably. This has enabled researchers to conduct 3D change detection studies directly using the raw points, eliminating the need to first generate a DSM. Methodologically, DoD and PC based 3D change detection strategies have different evaluation stages and outputs. In studies conducted using the DoD method for 3D change detection, only vertical changes can be identified. However, when conducting comparison studies with raw PCs, it is possible to obtain the 3D change vector. In this study, the DoD method, which is widely used in practice, was compared with M3C2, which is a newer method. The accuracy of the methods was tested in an active open-pit mine site where intensive excavation work was carried out. Standard deviations below 11 cm were observed in the M3C2 length and DoD differences derived from UAV images, with an average ground sampling distance (GSD) of 5.8-6.9 cm. Approximately 1% of the differences were categorized as outliers.