Sürdürülebilirlik kavramının önemi ve sağlık bilimleri fakültesi öğrencilerinin sürdürülebilirlik bilinci üzerine bir araştırma
A research on the importance of the concept of sustainability and the sustainability awareness of health sciences faculty students
  1. Tez No: 880312
  2. Yazar: HALİL AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sağlık, insanın var olduğu andan itibaren en temel ihtiyaçların başında gelir. İnsanlığın ilerlemesi ile büyümesi ve uygarlıkların oluşmasıyla birlikte, sağlık hizmetleri sektörü giderek daha önemli hale gelmiştir. Sanayi devrimi ile birlikte, sağlık hizmetlerinde sunulan hizmetler de değişime uğramıştır. Bu değişen hizmetler ile birlikte, hizmetlerin topluma ulaştırılması ve sunulması için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Sürdürülebilirlik, bir sistemin uzun süre boyunca varlığını, çeşitliliğini ve işlevselliğini koruyarak devam ettirmesi olayıdır. IISD tarafından yapılan tanıma göre kurumlar için sürdürülebilirlik gelecekte ihtiyaç duyulabilecek insan kaynaklarını ve doğal kaynakları koruyarak, sürdürerek ve geliştirerek kurumların ihtiyaçlarını karşılayan strateji ve etkinliklerin tümünün benimsenmesi olarak ifade edilmiştir. Kurumların finansal ve fiziksel sermayeleri kadar insan kaynakları ve doğal kaynakları da önemlidir. Sağlık sisteminin sürdürülebilir olması için en temel ilkelerden biri de insan kaynaklarıdır. Sürdürülebilir bir sağlık kurumu için tüm çalışanların bilinç düzeyi son derece önem arz eder. Bu çalışmada amacımız Sağlık Kurumlarında çalışacak ve profosyonel olma yolunda eğitim alan Sağlık Bilimleri öğrencilerinin sürdürülebilir bilinç seviyesini tespit etmek ve önerilerde bulunmaktır. Bu araştırmanın temel amacı, hemşirelik bölümü, fizyoterapi bölümü ve sağlık yönetimi bölümü yani sağlık ile ilgili disiplinlerde eğitim gören öğrencilerin sürdürülebilirlik kavramına ilişkin bilgi düzeylerini, farkındalıklarını ve tutumlarını belirlemektir. Ayrıca farklı bölümlerdeki bu öğrencilerin sürdürülebilirlik ile ilgili konularda aldıkları eğitim seviyelerinin denkliği ve bu eğitimlerin etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu sayede, sağlık alanında sürdürülebilirlik bilincinin geliştirilmesine ve bu konuda daha etkin ve verimli eğitim stratejilerinin belirlenmesine katkı sağlanması hedeflenmektedir. Yapılan bu araştırma nicel araştırma türündedir. Veriler araştırmanın amacına uygun olarak ''Sürdürülebilir Bilinç Ölçeği'' ve aynı anda kişisel bilgi formu aracılığı ile toplanmıştır. Bu ölçeğin Bilgi, Davranış ve Tutum olarak 3 farklı boyutu vardır. SPSS programı kullanılarak elde edilen veriler analiz edilmiştir. Bu araştırma, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversite'nin Akyazı Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencileri ile 2023 – 2024 eğitim ve öğretim yılının 2. Döneminde yapılmıştır. Bu araştırmanın evrenini Sağlık Bilimleri öğrencileri, örneklemini ise 387 öğrenci oluşturmuştur..
Özet (Çeviri)
Health is one of the most fundamental needs since the existence of humanity. With the progress and growth of mankind, and the formation of civilizations, the healthcare sector has become increasingly important. With the industrial revolution, the services offered in healthcare have undergone changes. Along with these changing services, various methods have been developed for delivering and providing services to the community. Sustainability is the ability of a system to maintain its existence, diversity, and functionality over the long term. According to the definition by IISD, sustainability for institutions is expressed as the adoption of strategies and activities that preserve, sustain, and enhance human and natural resources that may be needed in the future to meet the needs of institutions. Human and natural resources are as important for institutions as financial and physical capital. One of the fundamental principles for the sustainability of a healthcare system is human resources. The awareness level of all employees is extremely important for a sustainable healthcare institution. The purpose of this study is to determine the level of sustainable awareness of Health Sciences students who will work in Healthcare Institutions and are on the path to professionalism, and to make recommendations. The main aim of this research is to determine the knowledge levels, awareness, and attitudes of students studying in nursing, physiotherapy, and health management departments, which are disciplines related to health, about the concept of sustainability. It also aims to evaluate the equivalence of the education levels on sustainability received by these students in different departments and the effects of this education. Thus, it is aimed to contribute to the development of sustainability awareness in the field of health and to determine more effective and efficient education strategies in this regard. This research is a quantitative research type. Data were collected through the“Sustainable Consciousness Scale”and a personal information form, suitable for the purpose of the research. This scale has 3 different dimensions: Knowledge, Behavior, and Attitude. The data obtained were analyzed using the SPSS program. This research was conducted with the students of Sakarya Applied Sciences University, Akyazı Faculty of Health Sciences, in the 2023 - 2024 academic year, 2nd semester. The universe of this research consisted of Health Sciences students, and the sample consisted of 387 students.