OBYM'nin 4. sınıf öğrencilerinin bilişsel şemaları, bilimsel düşünme alışkanlıkları ve argüman düzeylerine etkisi
The Effects of Common Knowledge Construction Model on 4th Grade Students' Cognitive Schemas, Scientific Habits of Mind and Argument Levels
  1. Tez No: 880370
  2. Yazar: GÜLÇİN YAPRAK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Beslenme kaynaklı hastalıkların dünya genelinde artması, öğrencilerin küçük yaşlardan itibaren besinler ve beslenme konularına yönelik bilişsel şemalarının, bilimsel düşünme alışkanlıklarının ve argüman düzeylerinin geliştirilmesini gerektirmektedir. Dolayısıyla, bu çalışma da ilkokul dördüncü sınıf Fen BilimleriDersi Öğretim Programı'ndaki“Besinlerimiz”ünitesi için Ortak Bilgi Yapılandırma Modeli (OBYM) ders planının geliştirilmesi ve bu uygulamanın öğrencilerin bilişsel şemalarına, bilimsel düşünme alışkanlarına ve argüman düzeylerine etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Basit deneysel yöntem kapsamında, bu çalışmaya Trabzon'da özel bir ilkokuldaki 16 dördüncü sınıf öğrencisi (6 kız ve 10 erkek) katılmıştır. Verileri toplamak için Kelime İlişkilendirme Testi (KİT) ile bilimsel düşünme alışkanlıklarını ve argüman bileşenlerini içeren senaryolar kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, Bilimsel Düşünme Alışkanlıkları Rubriği ve Argümantasyon Analiz Rubriğiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularında, OBYM'ye dayalı fen öğretiminin öğrencilerin bilişsel şemalarına, bilimsel düşünme alışkanlıklarına ve argüman düzeylerine olumlu katkılar sağladığı tespit edilmiştir. OBYM ders planının öğrencilerin bilişsel şemalarını, bilimsel düşünme alışkanlıklarını ve argüman düzeylerini geliştirmede etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, gelecek araştırmaların ilkokul düzeyine yönelik daha fazla OBYM ders planı tasarlaması, uygulaması ve rapor etmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
An increase in nutrition-related diseases in the worldwide calls for developing students' cognitive schemes, scientific habits of mind and argument levels of foods and nutrition from early ages. This study aims to design the Common Knowledge Construction Model (CKCM) lesson sequence for the unit“Our Foods”in fourth grade science curriculum and to investigate its effects on fourth grade students' cognitive schemas, scientific habits of mind and argument levels. Within pre-experimental method, 16 fourth grade students (6 girls and 10 boys) drawn from a private primary school in city of Trabzon participated in the study. Word Association Test (WAT) and scenarios involving scientific habits of mind and argument components were used to collect data. The obtained data were analyzed using Wilcoxon Signed Ranks Test, Scientific Habits of Mind Rubrics and Argumentation Analysis Rubrics. The findings showed that the CKCM lesson sequence made a positive contribution to the students' cognitive schemas, scientific habits of mind and argument levels. It can be concluded that the CKCM lesson sequence is effective in improving the students' cognitive schemas, scientific habits of mind and argument levels. In light of the results of the study, future research should design, implement and report much more CKCM lesson sequences for primary school level.