Z-kapalı alt modüller üzerine genellemeler
Generalizations on z-closed submodules
  1. Tez No: 880377
  2. Yazar: YEŞİM AYVAZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN CELEP YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada literatürde mevcut CS-modül sınıfının genellemeleri olan ve özel olarak CLS, $C_{11}$, $C_{11} ^{z}$, G-extending, $G^{z}$-extending, FI-extending, PI-extending olarak adlandırılan modül sınıfları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca $G^{z}$-extending modüllerde $z$-kapalı alt modüller yerine projeksiyon değişmez $z$-kapalı alt modüller alınarak CLS ve G-extending modüllerin genellemesi olan yeni bir modül sınıfı elde edilmiştir. ZPG-modül adı verilen bu modüllerin alt modüllerine, dik toplananlarına, dik toplamlarına ve injektif zarfına vb. taşınıp taşınmadığı araştırılmıştır. Araştırmalar neticesinde elde edilen bulgular, CS-modüller ve genellemeleri üzerine çalışma yapmak isteyen araştırmacılara yol göstermek adına derlenerek literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the module classes which are generalizations of the CS-module class existing in the literature and specifically named as CLS, $C_{11}$, $C_{11} ^{z}$, G-extending, $G^{z}$-extending, FI-extending, PI-extending were examined in detail. Also, in $G^{z}$-extending modules, instead of $z$-closed submodules, projection invariant $z$-closed submodules were taken, and a new module class, which is a generalization of CLS and G-extending modules, was obtained. These modules, named ZPG-modules, were investigated whether their submodules, direct sums, direct summands, and injective hulls were transferred. The findings obtained through the research were compiled to contribute to the literature with the aim of guiding researchers who want to work on CS-modules and their generalizations.