Mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin benlik saygısı ile boyun eğici davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the self esteem and submissiveness behaviors of vocational education center students
  1. Tez No: 880378
  2. Yazar: HATİCE BÜŞRA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SÜRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmada mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin benlik saygısı ile boyun eğici davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılında Konya ili Karatay ilçesindeki Ahi Evran Mesleki Eğitim Merkezinde öğrenim görmekte olan 545 erkek öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada verileri toplamak amacıyla Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Boyun Eğici Davranışlar Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Tukey Testi, Tamhane T2 testi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi ve Basit Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin benlik saygısı puanları sınıf düzeyi ve ailenin algılanan ortalama aylık gelir düzeyine göre anlamlı farklılık gösterirken öğrencilerin yaş, okuduğu alan anne eğitim durumu ve baba eğitim durumuna göre anlamlı farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. 11. sınıfların benlik saygısı ölçeği puan ortalamalarının 10. sınıflara göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ailenin algılanan ortalama aylık gelir düzeyi yüksek ve oldukça yüksek olanların düşük ve oldukça düşük olanlara göre benlik saygısı puan ortalamalarının daha yüksek olduğu, ailenin algılanan ortalama aylık gelir düzeyi orta olanlarında oldukça düşük olanlara göre benlik saygısı puan ortalamalarının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin boyun eğici davranışlar puanları sınıf düzeyi ve okuduğu alana göre anlamlı farklılık gösterirken yaş, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu ve ailenin algılanan ortalama aylık gelir düzeyine göre anlamlı farklılık göstermediği bulunmuştur. 9. ve 10. Sınıf öğrencilerinin 11. ve 12. sınıf olanlara göre boyun eğici davranışlar puan ortalamalarının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Motorlu araçlar teknolojisinde okuyan öğrencilerin boyun eğici davranışlar puan ortalamasının elektrik elektronik teknolojisi ve mobilya ve iç mekân tasarımında okuyanlara göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin benlik saygısı ile boyun eğici davranışları arasında negatif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Boyun Eğici Davranışlar Ölçeği puan ortalamalarının Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği puan ortalamalarını anlamlı olarak yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Boyun Eğici Davranışlar Ölçeği puanları Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği puanlarına ilişkin varyansın %9'unu açıklamaktadır. Ve araştırma sonucuna yönelik birtakım önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between self-esteem and submissive behaviors of vocational education center students. Relational survey model, which is one of the quantitative research methods, was used in the research. The study group of the research consists of 545 male students studying at Ahi Evran Vocational Training Center in Karatay district of Konya province in the 2022-2023 academic year. In order to collect the data in the study, Rosenberg Self-Esteem Scale, Submissive Behaviors Scale and Personal Information Form prepared by the researcher were used. One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Tukey Test, Tamhane T2 test, Pearson Product of Moments Correlation Analysis and Simple Linear Regression Analysis were used in the study. According to the findings of the study, it was concluded that while the self-esteem scores of the vocational education center students differed significantly according to the grade level and the perceived average monthly income level of the family, the students did not differ significantly according to their age, field of study, mother's education level and father's education level. It was concluded that the mean self-esteem scale score of the 11th grade was higher than the 10th grade. It was concluded that the mean self-esteem scores of those with high and very high perceived average monthly income levels of the family were higher than those with low and very low monthly income levels, and the average self-esteem scores of the family were higher than those with very low average monthly income levels. While the submissive behavior scores of the vocational education center students differed significantly according to the grade level and the field they studied, it was found that there was no significant difference according to age, mother's education level, father's education level and the perceived average monthly income level of the family. 9th and 10th It was concluded that the mean scores of submissive behaviors were higher than those in the 11th and 12th grades. It was concluded that the mean score of submissive behaviors of the students studying in motor vehicles technology was higher than those studying in electrical and electronic technology and furniture and interior design. A moderately significant negative relationship was found between self-esteem and submissive behaviors of vocational education center students. It was concluded that the mean scores of the Submissive Behaviors Scale significantly predicted the mean scores of the Rosenberg Self-Esteem Scale. Submissive Behaviors Scale scores explain 9% of the variance for Rosenberg Self-Esteem Scale scores. And some suggestions for the results of the research are included.